Yarım Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Eski zamanlarda para yerine de kullanılan altın, günümüzde daha çok takı, aksesuar yapımında ya da yatırım amaçlı kullanılır. Altın çeşitli renklere sahip olabilmektedir. Görmüş olduğunuz farklı renkteki altınları sahte olarak değerlendirmeniz yanlış bir değerlendirme olabilir. Altın beyaz, kırmızı ve sarı renk çeşitlerinde karşınıza çıkabilir. Altının aldığı bu renkler tamamen birleştirildiği madde ile alakalıdır. Altın bakır ile karıştırıldığı zaman kırmızı renk tonlarına, gümüş ile karıştırıldığı zaman sarı renk tonlarına platin gibi farklı metaller ile karıştırılıyorsa beyaz tonlarına sahip olur. Adlandırmaları da renklerine göre yapılmaktadır.

Örneğin; Beyaz Altın, Sarı Altın ve Kırmızı Altın. Altın, takı yapımında en çok tercih edilen materyallerden biridir, fakat eğer yatırım olarak altın alınmak isteniyorsa, takı almayı tercih etmek mantıklı bir karar olmayabilir. Satın alırken işçilik için ödenen miktarla beraber oldukça pahalı olan altın fiyatları satılırken değer kaybeder. Çünkü işçilik altını bozduracağınız zaman göz önünde tutulmayan bir özelliktir. Bu durumda kuyumcu sadece elinizdeki altının ayarına ve gramına önem verecektir. Doğal olarak bolca işçilik payı ödeyerek aldığınız altınınız değer kaybedecek ve sizi zarara uğratacaktır. Yatırım amaçlı alınabilecek en iyi altın çeşitleri genellikle has altın ve külçe altındır. Bununla beraber Cumhuriyet altını da tercih edilebilir. Bu altın çeşitlerinin içerisinde işçilik yok denilecek kadar az olarak hesaplanır. Yatırım olarak alacağınız bu altın çeşitlerini satmak istediğiniz zaman hiçbir zarara uğramazsınız. Bu sebeple altın ile yatırım yapmak isteyen kişiler özellikle has, külçe ve Cumhuriyet altınını tercih ederler. Takının haricinde yatırım olarak altın almak isteyenler, altın alırken dikkatli olmalıdır. Altın piyasası sürekli değişim gösteren bir piyasadır. Piyasa değişim gösterdiğinden dolayı altının fiyatında yukarı veya aşağı doğru sürekli bir değişim görülür. Bu değişimleri doğru analiz edip, yatırımınızı ona göre yapmalısınız. Yanlış zamanlarda yatırım yapmak amacı ile alacağınız altın sizi zarara sokabilir. Yukarıda bahsettiğimiz altın çeşitlerinden yatırım yapmanız sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Has Altın, 24 ayar ayar saf altın için kullanılan ifadedir. Saf hali ile altını kullanmak mümkün değildir, bu haldeyken altın oldukça yumuşak bir haldedir bu sebeple kullanıma elverişli değildir. Altın böyle kullanılamayacağı için farklı madenler ile karıştırılır ki sert halini alıp kullanılabilir hale gelsin. Bu işlemde ayar olarak adlandırılır. Altında ayarın ne olduğu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Külçe Altın, altının eritilip külçe haline getirilmesiyle meydana gelmektedir. Bu işlem genel olarak altın şirketleri tarafından yapılmaktadır. Altın şirketlerinin bu işlemi yapmasının sebebi ise altını yeniden değerlendirmektir. Külçe altın uluslararası ölçü birimleri dikkate alınarak hesaplandığında yaklaşık olarak 12,5 kg ağırlığında gelmektedir. 12,5 kg ağırlığındaki bu altına külçe altın denilmektedir. Piyasada oluşacak taleplere göre külçe altının ağırlıkları üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir. Sabit bir kilogram değeri olmak zorunda değildir, talep külçe altının ağırlığını değiştirebilmektedir.

Cumhuriyet Altını, 22 ayar kulpsuz altın para olarak bilinmektedir. Cumhuriyet altını tamamen devlet güvencesi altında yapılmaktadır. Cumhuriyet altını T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir başka kurum tarafından basımı kesinlikle gerçekleştirilemez. Cumhuriyet altınının piyasada farklı ebatlarını ve ağırlıklarını bulabilirsiniz. Farklı ebat ağırlıklara göre farklı isimleri de bulunur. Meskük denilen çeşidine Ata altını denilmektedir. Meskük haricinde iki farklı çeşidi ve bu çeşitlerin de farklı altın ebatları bulunmaktadır.

Altında Ayarın Anlamı Nedir?

Altın söz konusu olunca altının ayarı mutlaka konuşulmaktadır. Altın konusunda ayar kullanılıyorsa, ayar altının saflığını belirtmek için kullanılır. Buna benzer olarak kırat kelimesi de altının ölçümünde kullanılabilmektedir. Genel olarak 24 ayar altın veya 18 ayar altın olarak isimlendirilir. Fakat bu isimlendirmelerin ne anlama geldiği çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Eğer altın 24 ayar olarak söyleniyorsa, bu hiçbir farklı madde içerisine koyulmadan saf olan altını belirtir. Hesaplama olarak 24 ayar bir altın örnek verecek olursak, 24 ayar bir altında her bir ayar bütünün 24’te birini ifade eder. Yani kısacası eğer bir altının 24’te 18’i altından, 24’te 6’sı gümüş materyalinden yapıldıysa o altının ayarı 18 ayar altındır.

Yarım altın, Cumhuriyet tam altınlarının yarısı ve çeyrek altınların iki katı ebatı kadardır. Daha çok hediyelik amacıyla alınan bu altınlar yatırım için de tercih edilebilir. Ziynet altın ve Ata altın olarak ikiye ayrılan Cumhuriyet altınlarında yarım ziynet altın 22 ayar ve 3,508 gramdır. Yarım Ata altın ise aynı şekilde 22 ayardır, fakat 3,608 gramdır. Çap olarak bakıldığında ziynet altın biraz daha küçüktür ve daha incedir. Bu altınlar devlet darphanelerinde belli boyut ve şekil standartlarıyla basılırlar. Ayrıca devlet tarafından basıldıkları için güvenilirdirler. 22 ayar olmaları nedeniyle saf altına çok yakındırlar ve içlerinde 24’te 22 oranında has altın bulundurmaları sebebiyle iyi birer yatırım olabilirler. Ayrıca üzerinde basım tarihleri Cumhuriyet’in kaçıncı yılına denk geliyorsa o yılın sayısını görebilirsiniz. Ayrıca bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ve diğer yüzünde Atatürk resmi bulundurmaktadır. Ayrıca altınınızı bozdurmak istediğinizde basım yılı etkili olmayacaktır. Yarım altın hem takı amacı ile altın alanlar hem de yatırım amacı ile altın alanlar için uygundur. Değerini hemen hemen her zaman koruyan yarım altını gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Yarım altın nereden alınır?

Bahsettiğimiz üzere aksesuar yapımı veya yatırım amaçlı kullanılan yarım altının alım işlemi de oldukça önemlidir. Yarım altının alınacağı yere göre fiyat faktörleri değişkenlik göstermektedir. Halihazırda mevcut piyasada altın fiyatları sürekli değişmektedir. Bu değişimler ülkenin genel durumu, ekonomisinden dahi etkilenmektedir. Bu sebeple altını nereden alacağınıza dikkat etmeniz gerekir, hatta alacağınız zamanlar bile önemli. Altın alırken kuyumcuları veya bankaları tercih edebilirsiniz. Bu iki tercihin de belirli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Altın piyasasında sık rastlanmasa da sahte altınlar da bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için öncelikle daha önceden bilinen veya tavsiye aldığınız kuyumculardan altın almanız yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra altın aldığınız yerden altına ait bir sertifika alabilirsiniz. Sertifika mümkün olmaz ise altının bilgisinin yer aldığı bir doküman da işinizi görecektir. Böyle problemleri bankalardan altın alırken yaşamazsınız. Bankalardan altınlar tamamen güvenilir şekilde satılır. Aldığınız altının sertifikası anında size teslim edilir ve teslim edildikten sonra altınınızı takip edebileceğiniz uygulamalar size yönlendirilir. Ayrıca bankadan alacağınız altını herhangi saklama probleminiz olmaz. Bankanın kendi kasasında durmaktadır ve olabildiğince güvenli şekilde muhafaza edilmektedir. Kısacası bankadan altın almanın en büyük avantajı güvenilir olmasıdır. Dezavantajı ise altın alınırken kuyumcular odasının belirlediği sabit fiyatlardan altın alınmasıdır. Bankadan altın alımında indirim yapılma durumları oldukça düşük miktarlardadır. Ama kuyumcularda bu durum böyle değildir. Kuyumcular odasının belirlediği fiyatlara bağlı kalmayan kuyumcular farklı indirimler sağlayabilirler. Altın almaya gittiğinizde bunu fark edebilirsiniz. Kuyumcularda fiyatlar değişkenlik gösterdiği için altın alırken alternatif kuyumcuları gezmenizi öneririz. Yarım altın alabileceğiniz yerleri, bunların avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Artık nereden altın alabileceğinizi biliyorsunuz. Banka veya kuyumcudan altın alma tercihi tamamen sizlerin ellerinde…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN