Teklik Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın, geçmiş tarihlerden günümüze dek kullanılan en değerli madenler arasında yer alır. Dünyanın her yerinde maddi değeri olan bu önemli maden çok eski zamanlardan beri para yerine kullanılmaktadır. Başka değerli madenler de bulunmasına rağmen altın ortaya çıktığı ilk zamanlarda dahi kullanım alanına sahip olmuş bir maden olmuştur. Farklı alanlarda da altın kullanımı gerçekleştirilmiştir. Bunlara örnek olarak tıp ve endüstriyel alanları verebiliriz. Zenginliğin en önemli sembolü olan altının en çok kullanıldığı alan ise kuyumculuktur. Kuyumculuk neredeyse altın üzerine kurulu bir alandır. İnsanlar için altının değerini bilen kuyumcular, onların zevk ve isteklerine göre altını farklı şekillere getirip satışını gerçekleştirirler. Altının saf hali çok yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu yumuşaklığı sayesinde her türlü şekli alabilmektedir. Bu da kuyumcular için mükemmel bir avantajdır. Çünkü yumuşak halde olan altın madenini beğeniye sunabilecek istedikleri şekle getirebilirler. Altın o kadar güçlü bir madendir ki tek başına altını etkileyebilecek bir madde bulunmamaktadır.

Altın madenleri çıkartılması çok zor yerlerde bulunmaktadır. Bu zorluklar tabi ki de altının fiyatına da yansır. Çıkarma işlemleri ne kadar zorlaşırsa altının fiyatı o kadar artış gösterir. Ülkemizde altın yatırım ve takı için alınmaktadır. Takı için alınan altınlarda genel olarak işçilik göz önünde bulundurulur. Altının işçiliğinde farklı motifler veya tasarımlar bulunur. Bunlar arttıkça altın üzerindeki gösteriş artmaktadır. Yatırım amacı ile yapılan altınlar yarım, çeyrek ve külçe olarak yapılır. Bu altınlarda işçilik oranı en düşük seviyelerdedir. Yatırım yapılacağı için işçilik maliyeti içerisinde bulunmaz. İşçilik maliyetini kapsamadığından dolayı altını alan kişi aldığı fiyat veya üzerinde tekrar satışını gerçekleştirebilir. Yatırım yaparken alınan altınlar, takı için alınan altınlardan çok farklıdırlar. Takı olarak kullanılan altınlar kesinlikle yatırım için alınmazlar. Bunun sebebi ise işçilik masrafı altının üzerine eklendiği için yatırımcıyı istediği kâr marjına ulaştıramamasıdır. Altın her geçen gün değişen fiyatı ile belki de en önemli yatırım araçlarından biridir.

Teklik Altın

Türkiye’de bu amaçla basılan paralardan biri de teklik altındır. Teklik altın için farklı adlandırmalar bulunmaktadır. Altın piyasasında ve halk arasında ad kullanımı farklılık gösterebilir. Halk arasında tam altın, birlik altın ve teklik altın olarak adlandırılan bu altın bir Cumhuriyet altınıdır. Dört adet çeyrek altına ve iki adet yarım altına denk gelmektedir. Devlet darphanelerinde üretilir ve üretimi için belirlenmiş belli boyut ve şekil standartlarına uygun şekilde basılır, bu nedenle güvenilirdir. Diğer bütün Cumhuriyet altınları gibi 22 ayardır. Ata altın olarak tam altın 7,216 gramdır ve içerisinde 6,60 gram has altın bulundurmaktadır. Eğer Cumhuriyet ziynet altını ise tam olarak 7,016 gramdır ve içerisinde 6,42 gram has altın bulundurmaktadır. Bu nedenle tam ziynet altın, tam ata altına göre bir miktar daha ince ve küçüktür. İçerisinde 24’te 22 oranında has altın bulundurması bakımından iyi bir yatırım olabilir. Teklik altın eğer yatırım amaçlı altın alınacaksa takı şeklinde üretilmiş altınlardan ziyade teklik altın gibi işçiliği daha az altınlar tercih edilmelidir. Yatırım yaparken alınacak olan altınlarda her zaman işçiliğin düşük olmasına dikkat etmek gerekir. İşçiliği düşük olan teklik altınlar yatırımınızı daha kar getirebilecek bir hale getirir. Teklik altın gibi bozdururken sizi zarara uğratmayacak hatta kara geçirebilecek bir ürün tercih etmek daha mantıklıdır. Çünkü elinizdeki ürünü bozdurmak istediğiniz zaman kuyumcu altınınızı sıfır satılan altın gibi değerlendirmeye almaz. Bozduracağınız altın kuyumcu tarafından, hurda altın olarak satın alacaktır. Hurda altının anlamı ise; üzerindeki işçiliğin hiçbir önemi kalmayacak ve ayar ile gram dışında diğer özellikler önemli sayılmayacaktır. Cumhuriyet altınlarının az işçilik özellikleri nedeniyle yatırım için uygun olduklarını söyleyebiliriz.

Teklik Altın Nereden Alınır?

Teklik altını nerelerden alabilirsiniz, teklik altını alabileceğiniz yerleri öğrenmeden önce altının gerçekliğini belirten özelliklerden haberdar olmanız gerekmektedir. Gerçek bir altın neleri barındırır bilmeden altın almaya giderseniz olumsuz olaylar ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle teklik altınlar darphane tarafından basılmaktadır. Devlet tarafından verilmiş olan yetkiler ile teklik altını basmaya yetkili tek kurum darphanedir. Darphane haricinde kesinlikle hiçbir kurum altının üretimini gerçekleştiremez. Darphane piyasaya kendi kararı ile kesinlikle altın sunmamaktadır. Darphane, kişi veya kuruluşlar tarafından aldığı altını işler. Kişi veya kuruluş tarafından verilen külçe altınlar darphane tarafından teklik altına çevrilir. Darphane bu işlemden sadece az bir işçilik maliyeti alır. Bundan başka bir yetki ve dağıtımı bulunmamaktadır. Hiçbir şekilde altın fiyatı belirlemesi gibi bir durum yoktur. Bu kısa bilgilerden sonra teklik altını nereden alabileceğinizi konusuna değinelim. Teklik altını almak için farklı alım noktalarını tercih edebilirsiniz. Bunlar; serbest piyasanın hakim olduğu kuyumcular ve sabit fiyatların hakim olduğu bankalardır. Tercihinize göre istediğiniz altın satış yerinden altınınızı alabilirsiniz. Altının ayarı veya kalitesi ile ilgili aralarında hiçbir fark bulunmamaktadır. Özellikle yatırım amacı ile altın almak istiyorsanız. Kuyumcuları seçmeniz sizler için daha olumlu sonuçlar verecek bir seçenek olabilir. Sebebi ise kuyumcularda serbest piyasa anlayışı hakim olduğundan dolayı altını daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Gitmiş olduğunuz kuyumcu ile pazarlık yapabilir, bu pazarlık sonucunda diğer kuyumculara göre daha uygun fiyata altınınızı alabilirsiniz. Altın alım işi içerisinde pazarlık olduğu için kuyumcular arasında rekabet artar. Rekabet olması da yatırım yapacak olan sizlerin işine gelir.

Bankalardan da altın alabilir hatta bu altınları saklamanızı da bu bankalarda sağlayabilirsiniz. Altın almak için belirli bir banka bulunmamaktadır. Birçok banka sizler için altın alım ve güvenli muhafaza hizmeti vermektedir. Sizin için en iyi olan bankayı seçip altın alabilirsiniz. Bankalar size istediğiniz miktarda altınınızı teslim eder. Size bu altınların bilgileri bulunan altın sertifikası verilir. Sertifika üzerinde altına dair bütün bilgiler yer alır. Eğer altın konusunda tecrübeye sahip değilseniz, bankadan alacağınız altınlar sizin için daha güvenilir olabilir. Bankadan aldığınız altını banka kasasında saklayabilme, değer artışını veya düşünü kontrol edebilme gibi şanslarınız da bulunmaktadır. Fakat bahsettiğimiz gibi standart bir fiyat üzerinden bankadan altın aldığınız için kârınızda bir miktar düşüş yaşayabilirsiniz. Ama güvenlik açısından sıkıntı yaşamazsınız. Kuyumcudan altın alırken de bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir. Nadir de olsa piyasada sahte altın ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek adına önlemlerinizi almanızı öneririz. Bu durumda nasıl önemler alabilirsiniz? Öncelikle daha önceden bildiğiniz bir kuyumcuya giderseniz sizin için daha iyi olacaktır. Güveninizi sağlamış olan kuyumcu ile yapacağınız alış veriş daha güvenilir geçebilir. Bildiğiniz bir kuyumcuya gitseniz dahi alacağınız tüm altınların bilgisinin bulunduğu bir kâğıt almayı sakın aksatmayın. Altını aldıktan sonra karşınıza çıkabilecek problemler için bu önemli bir önlemdir. Eğer aldığınız altına dair bilgileri kuyumcudan almazsanız. Yaşanacak bu problemlerde hak iddia edebilecek durumda olmazsınız.

Altını nereden alabileceğinizi bu şekilde aktarmış olduk. Altını alacağınız yer ve farklı faktörlere dikkat ederken piyasa durumunu da kesinlikle atlamayın. Altın almadan önce genel olarak piyasa ve ülkenin genel ekonomik durumunu analiz edin. Bulunduğunuz ekonomik durum içerisinde altına yatırım yapılabilir mi, araştırmasını mutlaka yapın !

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN