Reşat Altın Fiyatları

Altın asitlere karşı dayanıklı olması ve doğada serbest bulunması özelliğiyle bilinir. Bu özellikleriyle altın her zaman insanların dikkatini üzerine çekmiştir. Altın kolaylıkla işlenebilen bir yapıya sahiptir ve üzerinde çalışıldığı takdirde istenilen şekil verilebilir. Altın doğada serbest olarak bulunmaktadır ama çok büyük oranlarda altın bulunamamaktadır. Çok farklı alanlarda kullanımının olması altının değerinin daha da artmasını sağlamıştır. Altın ülkemizde yatırım aracı ve takı olarak kullanılmaktadır. Farklı sektörlerde de kullanımı tabi ki de vardır. Fakat yatırım aracı ve takı olarak kullanılması daha sık görülmektedir. Yatırım aracı olarak kullanılmasının sebebi ilk olarak kısa vadede fiyatının değişmemesidir. Ayrıca altın yapısı bakımından dayanıklı olduğu için uzun süreler geçse dahi hiçbir değişiklik yaşamaz. Altın diğer yatırım araçlarından bu özelliklerle kesinlikle ayrılmaktadır. Altın doğadaki saf haliyle çok yumuşak bir yapıdadır. Altının yapısı böyle olunca işlenmesi de zorlaşır. İşlenmesi için belirli bir katılığa ulaşması gerekir. Rahat işlenmesi adına altının içerisine farklı madenler eklenir. Örnek olarak gümüş ve bakır verilebilir. Altın içerisine gümüş eklenir ve belirli bir sertliğe ulaştırılır. Bu şekilde altın işlenebilir bir hal alır. Altının içerisine farklı madenler girdiği için o altın içerisindeki altının oranı değişir. Bundan dolayı “ayar” kavramı ortaya çıkar. Ayar kavramı bir altın içerisindeki has altın miktarını ifade eder.  Uluslararası piyasada ise ayarın karşılığı karattır. İki kavramda aynı anlama gelse de kullanımları farklılaşmaktadır. Yatırım haricinde takı amaçlı altın almak isteyen kişiler ise tamamen farklı altına yönelmelidir. Farklı altın ayarları bulunmaktadır. Bunlar; 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar, 14 ayardır. Bu çeşitler sık kullanılan ve bilinenlerdir.Belirttiğimiz gibi ayarlar altın içerisindeki alaşımlara göre belirlenir.

Altının yatırım ve takı için olanları farklıdır. Takılar üzerinde farklı işlemeler, süslemeler ve taşlar bulunabilir. Genel olarak takı için yapılan bir altın üzerinde oldukça fazla işçilik olur. Takı olarak altın almanın ayrımı da tam burada başlıyor. Takılar üzerinde olan işçilikler altının satışı sırasında yok sayılıyor. Kısacası sadece ayar ve gramı göz önünde bulunuyor. İşçilik payıyla beraber aldığınız altın eğer satış düşünüyorsanız sizin için uygun değildir. Çünkü kar oranı yok denilecek kadar azdır. Yatırım aracı olarak ve takı olarak kullanılan altın tam olarak bu noktada ayrışmaktadır. Bu sebeple altın alırken dikkat ediniz. Ayrıca altını aldığınız dönem bile önemlidir. Çünkü altın dolardan etkilenebilmektedir. Dolardan etkilenmesi onun fiyatının değişkenliğinin fazla olduğunu gösterir. Altın alırken öncelikle bir araştırma yapmanız önemlidir. Piyasadaki genel duruma göre altın almak yapılabilecek en doğru seçim olacaktır.

Reşat Altın Nedir?

Reşat altın Osmanlı altınlarından biridir. Miladi 1909 yılında, 10 yıl tahtta kalan Sultan Beşinci Mehmet Reşat tarafından bastırılmış olan bu altın, ismini bastıran Sultan’dan almıştır. Tasarımı altın kenarlarında defne yaprağı ile beraber iki adet çapraz konumlanmış meşaleden oluşur. Bir yüzünde İstanbul Darphanesinde basıldığını gösteren yazı vardır, diğer yüzeyinde ise Osmanlı tuğrası ile beraber hangi yıla ait olduğunu belirten tarih yazılıdır. Reşat altın ile Hamit altını birbirlerinden ayıran tek özellik görünümleridir. Ayar ve ağırlık gibi diğer özellikleri ile Hamit altın ve Reşat altın birbirlerinin aynılarıdır. Reşat altınlar tam, 2 buçukluk ve beşlik olarak üretilmiştir ve hepsi 22 ayardır. Tam Reşat altın 7.2 gram, 2 buçukluk Reşat altın 18 gram son olarak beşli Reşat altın 36 gramdır. Reşat altın çeşitleri; Reşat Beşli, Reşat İkibuçuk, Reşat Lira, Reşat Yarım ve Reşat Çeyrektir.

Reşat Beşli

Reşat beşli altın 36.00 gram, 22 ayar ve 45mm çapındadır. İlk çıktığı zaman kulpsuz olarak üretilmiştir. Fakat ilerleyen zamanlarda kullanım alanlarına göre kuplu şekilleri de yapılmaya başlanmıştır. İsteğe bağlı olarak sonradan kulpta eklenebilmektedir. Ön ve arka yüzü yukarıda belirttiğimiz şekildedir.

Reşat İkibuçuk

Reşat ikibuçuk 18.00 gram, 22 ayar ve 35mm çapındadır. Reşat altının çıktığı tarihte ikibuçuk olarak adlandırılan çeşidi de basılmıştır. Yatırımlar için oldukça uygun bir altın çeşididir.

Reşat Lira

Reşat lira 7.20 gram, 22 ayar ve 22m’dir. Boyut ve ağırlık ölçülerinin haricinde üzerindeki işlemeler açısından diğerleriyle aynı şekildedir. Reşat liradan önce sıraladığımız altınlara göre daha küçük olduğu için bütçesi az olan yatırımcılar için uygundur.

Reşat Yarım

Reşat yarım 3.60 gram, 22 ayar ve 18mm çapındadır.  Tüm Reşat altın çeşitlerinde olduğu gibi Reşat yarım üzerindeki motifler aynıdır. Ayarı da 22 ayardır fakat gram açısından diğerlerine göre daha küçüktür.

Reşat Çeyrek

Reşat çeyrek 1.80 gram, 22 ayar ve 15mm çapındadır. Reşat altın çeşitleri arasındaki en küçük altındır. Küçük yatırımcılar için oldukça elverişli bir altındır. Ayarı yüksek ve gramı azdır.

Reşat Altın Nereden Alınır?

Reşat altın almak için farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere altını nereden alabileceğinize dair tüm bilgileri aktaracağız. Altını öncelikle kuyumcudan alabilirsiniz. Kuyumcuları neredeyse her yerde bulabilirsiniz. İstediğiniz kuyumcuya girip, altın alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kuyumcudan kuyumcuya bazı zamanlar fiyat farkları olabilmektedir. Buna dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Eğer kuyumcudan altın alacaksanız birden fazla kuyumcuya giderseniz sizin için daha uygun fiyatlara altın alma şansı doğabilir. İkini seçenek ise bankalar…  Altın almak için bankaları tercih edebilirsiniz. Artık bankalar altın almak isteyen kişilere özel birçok avantajlar sunuyor. Herhangi bir bankadan altın hesabı açarak, altın alabilirsiniz. Ayrıca elinizde bulunan altınları bankaya götürerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar altın alımlarında oldukça güvenli yerlerdir. Altınınızın korunmasını en üst güvenlik seviyelerinde sağlarlar. Size altınlarınızın sertifikaları da teslim edilir. Bankalardan altın alımı ile sahte altın olaylarının önüne geçebilirsiniz. Bahsettiğimiz seçeneklerin dışında bankalarda birçok seçenek altın almak isteyenleri bekliyor. Altın satışı yapan en yakın bankaya giderek altın alabilirsiniz. Altın almak için başvurabileceğiniz son yer ise internet! Günümüzde gelişen teknoloji ile altın alışverişlerinizi internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Bunun için altın satışı yapan web siteleri bulunuyor. İnternet üzerinden bunları ziyaret ederek, altın alışverişi yapabilirsiniz. Dijital ortam ne kadar kolaylıklar sağlasa da bir takım problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu sebeple altın alışverişi yaparken dikkatli olmanız gerekir. Herhangi bir internet sitesinden kesinlikle altın alışverişi yapmayınız. O sitenin güvenilirliğinden kesinlikle emin olunuz. Aksi takdirde olumsuz olaylar ile karşılaşabilirsiniz. İnternetten altın alırken de altınınızın sertifikasını mutlaka alınız.

Reşat altını satın almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Piyasada Reşat altın adı altında ve Reşat altın görünümünde olan, fakat gerçek olmayan birçok altın bulunmaktadır. Bu nedenle eğer bir Reşat altın satın almak istiyorsanız kesinlikle güvenilirliğinden emin olduğunuz ve bildiğiniz bir yerden almayı tercih etmelisiniz. Bununla beraber satın alacağınız Reşat altının gerçek olduğunu belgeleyen sertifikalı bir yazı ya da bir kart olduğundan emin olmasınız. Bu şekilde güvenilir bir alışveriş yapmış olursunuz. Eğer bu belgeleri talep etmeden bir Reşat altın almışsanız, bozdurmak istediğinizde sorunla karşılaşabilirsiniz. Çünkü bozdurmak istediğinizde sizden alacak olan kişi veya yer aynı şekilde bu sertifikalı belgelerle altınınızın orijinalliğini belgelemeden satın alma işlemini gerçekleştirmek istemeyecektir.

 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN