Külçe Altın Toptan Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Parlak sarı rengi ile göze çarpan ve oldukça pahalı olan altın ağır bir metaldir. Geçmişten günümüze dek önemli yatırım araçlarından biri olarak kullanılır. Altının değeri her dönemde varlığını sürdürmüştür. Çünkü altın para yerine dahi kullanılmış bir madendir. Bunun yanı sıra altın takas işlemlerinde de büyük önem taşımaktaydı. Günümüzde de altın değerini korumakta fakat farklı amaçlar ile kullanılmaktadır. Altının hem altın hem de takı olarak kullanım alanları bulunuyor. İşlenerek takı yapılabildiği gibi, işlenmemiş hali de oldukça değerlidir. Altının suya, havaya hatta asite karşı bile dayanıklı olması altının en önemli özellikleri arasında yer alır. Altın alırken yatırım için mi yoksa takı için mi aldığınız önemlidir. İki yöntem için de farklı altınlar bulunur. Takı için alacağınız bir altını yatırım amaçlı kullanmanız uygun değildir. Bunun sebebi ise takı için olan altınlar üzerinde işçilik payı bulunmasıdır. İşçilik payı ek olarak altının üzerine eklenen maliyettir. Eğer altını satmak isterseniz satarken bu işçilik payı göz önünde bulundurulmaz. Altının sadece ağırlık ve saflığı değerlendirilir. Bu şekilde olunca satarken zarar etmiş olursunuz. Yatırım yapmak istiyorsanız üzerinde işçilik bulunmayan altınları tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu tarz altın alımlarında hiçbir şekilde zarara girmez aksine kâra geçebilirsiniz. Yatırım aracı olarak külçe ve has altını tercih edebilirsiniz. Bu altınlar üzerinde işçilik yoktur ve yatırımınızı değerlendirmeniz için faydalı altın çeşitleridir.

Külçe Altın

Külçe altın olarak adlandırdığımız altın çeşidi, genellikle altın şirketleri tarafından üretilir. Altının sadece değerine para ödemek isteyip işçiliğine gerek duymayan yatırımcılar için külçe altın oldukça uygundur. Şirketler altını yeniden değerlendirmek için öncelikle eritip ardından külçe altın şeklini verirler. Külçe altın eritilerek kalıba dökülmüş bir madendir. Doğal olarak döküldüğü kabın şeklini almaktadır. Bu da işçiliğin düşük tutulması ve ürünün fiyatına minimum yansıması anlamına gelir. Külçe altını satarken de doğru zamanlama tutturulursa kar ettirir. Külçe altının saflığı değişebilir. Yani 22, 18, 14 gibi ayarlarda ve farklı ağırlıklarda satın alınabilir. Bütçeye uygun altın yatırımı yapılırken ayar olarak bilinen, aslında toplam kütlenin altın kütlesine oranını yansıtan terime dikkat edilmelidir. Çünkü ayar büyüdükçe alaşımın içindeki altın oranı artar, bu da altın fiyatlarının artması anlamına gelir. Artık gram şeklinde de külçe altınlar üretilmektedir. Düşünüldüğünde işçiliği en az olanı tercih etmek sizin yararınıza olacaktır. Zaten ayarı yükseldikçe altını işlemek zorlaşacaktır, bu nedenle yüksek ayarlı altınları satın alırken en saf ve en işlenmemiş olanını tercih etmek size kar sağlayabilir.

Külçe Altın Nereden Alınır?

Külçe altın yatırım için kullanılan önemli altın çeşitleri arasında yer alır fakat ağırlığı fazla olduğu için vatandaşlar tarafından çok tercih edilmez. Ağırlığı fazla olduğu için fiyatı da artmaktadır. Ağırlığı çok fazla olduğundan dolayı fiyatı da doğru orantılı olarak artar. Bu sebepten tercihi biraz az olur. Külçe altını büyük şirketler veya alım gücü yüksek kişiler tercih edebilir. Diğer altın türlerinde olduğu gibi külçe altını da kuyumculardan, rafinerilerden veya bankalardan temin edebilirsiniz. Külçe altını kuyumculardan alırken farklı kuyumculardan fiyat alarak almanız yararınıza olacaktır. Piyasada belirli bir altın fiyatlandırması olmasına rağmen serbest piyasa olduğu için kuyumcular arasında ufakta olsa pazarlık payları bulunmaktadır. Sizler de bunları değerlendirerek yatırım amaçlı aldığınız altınınızda kar oranınızı az da olsa yükseltebilirsiniz. Ayrıca aldığınız altın gramajı arttıkça da kuyumcu tarafından indirim uygulanabilir. Burada söz ettiğimiz toplu alımlardır.

Külçe altın alımında rafineleri de tercih edebilirsiniz. Rafineriler aslında en güvenilir tercih olacaktır. Çünkü rafineriler devlet kontrolünde altın üretimi yapmaktadırlar. Üretimin yanında satışını da gerçekleştirirler. Alacağınız altınınızı sertifikalı bir şekilde alırsınız. Devlet güvencesinde olduğu için genel olarak hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Fiyatlandırma ise genel altın piyasasının altın fiyatlandırması üzerinden yapılır. Piyasada belirli fiyat olduğu için fiyat konusunda çok değişiklik olmaz. Rafinerilerden birebir külçe altın alabileceğiniz gibi online olarak da altın alabilirsiniz. Genel olarak rafineriler internet sayfaları üzerinden altın satışı da yapmaktadır. Külçe altın alacağınız rafinerinin internet sayfasına giriş yapıp, kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Son olarak külçe altın alımında bankaları tercih edebilirsiniz. Ülkemizde farklı birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan çoğu külçe altın satışı yapmaktadır. Sizin için uygun olan bankayı seçip, külçe altın alabilirsiniz. Bankadan külçe altın alımı da oldukça güvenlidir. Altının herhangi bir şekilde sahte olması gibi bir ihtimal bankalarda kesinlikle yoktur. Bankalar size istediğiniz miktarda külçe altını sağlar ve bunun sertifikasını size verirler. Sizde olan sertifika altının gerçekliği konusunda bilgiler verir. Eğer dilerseniz bankalar da altınınızı muhafaza da edebilirsiniz. Banka kasasına koyarak külçe altınınızı muhafaza eder. Bu işlem bir banka hesabı açılması gibi gerçekleştirilir. Altınınız kasaya koyulup miktar bilgileri size ulaştırılıyor ve düzenli olarak takip edebiliyorsunuz. Külçe altının nereden alınacağı konusunda tüm bilgileri sizlere aktarmış olduk. Artık külçe altını nereden alacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN