Has Altın Toptan Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Geçmişten günümüze dek doğada bulunan maddeler değerli olmuştur. Bunlardan bazıları değerini hiç kaybetmeden günümüze kadar gelebilmiş bazıları da oldukları tarihte kalıp yok olmuşlardır. Geçmişten bugüne kadar gelmiş ve değerini her zaman korumuş olan maden ise altındır. Altın o kadar zaman geçmesine rağmen değer kaybı hiç yaşamamıştır. Bazı zamanlarda para yerine dahi kullanılmıştır. Altın fiziksel olarak çok yumuşak bir madendir ve rengi parlak sarıdır. Geçmişte de insanlar için değeri fazla olan altın, günümüzde de dünyanın en değerli madenleri arasında yer almaktadır. Altın asitlere karşı dayanıklı bir maddedir. Kesinlikle aşınma veya paslanma gibi olaylara maruz kalmaz. Altın doğada serbest olarak bulunabilmektedir ve günümüzde altın arayışı halen devam etmektedir. Bu sebeple altın tüm dünyada ticaret ve yatırım için kullanılmaktadır. Altının çok kullanılmasının bir sebebi ise yumuşak halde bulunmasıdır. Yumuşak olması sayesinde altına kolaylıkla şekil verilebilmektedir. Kolay şekil alabilen altın altın ustalarının istediği tüm şekillere girmektedir.

Altının bir diğer özelliği de saflığı arttıkça yumuşaklığının artmasıdır. Önemi bu kadar fazla olan altın yatırım ve takı için farklı iki şekilde satın alınmaktadır. Yatırım için alınan altınlar ile takı için alınan altınlar arasında fark bulunmaktadır. Yatırım amacı ile alınan altınlarda işçilik maliyeti bulunmamaktadır. Fakat takı amacı ile alınan altınlarda işçilik maliyeti oldukça yüksektir. Bu sebeple takı için alınacak bir altın yatırıma müsait değildir. Takı için alınan altın üzerine işlemeler ve süslemeler yapılmaktadır. Bu işlemelerin emeği olarak altının üzerine işçilik bedeli koyulmaktadır. İşçilik bedelinin yatırım açısından kötü yönü ise altını satarken kuyumcular işçilik bedelini yok sayar. İşçilik bedeli işin içerisine katılmadan tamamen altının ayar ve ağırlığına göre hesaplama yapılır. Eğer takı için uygun bir altını yatırım için alırsanız, zarara uğramış olursunuz. Yatırım için Cumhuriyet Altını, Gremse Altın, Hamit altın benzeri altınları tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde 22 ayar bilezikleri de yatırımlarınız için tercih edebilirsiniz.

Has Altın

Has olarak tabir edilen altın kısaca yüzde yüz saf altın olarak tanımlanabilir. Altının en saf ve işlenmesi zor halidir. Bu haliyle altın çok yumuşaktır, ezilmesi kolaydır. Bu nedenle kolay kolay işlenemez veya istenilen şekil verilemez. Genellikle altına şekil verilmek için bir karışım yaratmak gerekir. Bunu yapmak için ise bahsettiğimiz saf altının içerisine diğer metallerden karıştırmak gerekir, böylelikle altın biraz daha sertleşir ve istenen şekle getirilebilen bir maddeye dönüşür. Fakat altının içine diğer metaller karıştıktan sonra altın, saf yani has altın olmaktan çıkar. Saf olmayan altın artık bir alaşımdır. Bu da ayar terimi ile ifade edilir. Ayar terimi, aslında altının saflığını belirtir. Has altın 24 ayardır. Bu demek oluyor ki içinde 24’te 24 altın bulunmaktadır ve dışardan herhangi bir madde konulmamıştır yani alaşım değildir. Alaşım olmadığından dolayı en değerli altın çeşitleri arasında yer alır. Eğer işin içine farklı maddeler girerse has altın bu durumda alaşım olur ve ayarı değişir. 22 ayar dendiğinde 24’te 22’sinin altın ve 24’te 2’sinin diğer metallerden oluştuğunu anlayabiliriz. Has altın alırken bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Altının ayarı büyüdükçe, altının yumuşaklığı ve saflık oranı artar. Aslında doğada yüzde yüz saflıkta bir altın bulunmamaktadır. Doğa kanunları gereği imkansız olan bu durumdan dolayı saf yani has altın olarak adlandırdığımız altın binde 999.9 oranında saftır ve bu oran, altının saf olduğunu söyleyebilmek için yeterlidir. Genellikle kuyumculuk mesleğini icra eden kişiler tarafından toptan alınır ve işlemek ya da başkalarına işlettirmek amacı ile kullanılır. Takı olarak işlenmesi mümkün olmadığı için bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Has altının üzerinde işçilik olmaması nedeniyle alış ve satış işlemleri sırasında zarar minimum düzeylerdedir. Hatta has altının kâr ettirme ihtimali de yüksektir.

Has Altın Nereden Alınır?

Has altını bankalardan ve belirli kuyumculardan alabilirsiniz. Has altın tüm kuyumcularda bulunmamaktadır. Bu sebeple has altın için toptan altın satan bir kuyumcu bulmanız gerekecektir. Ancak bu şekilde altını alabilirsiniz. Has altın alırken tabi ki de en önemli faktör gerçekliğidir. Gerçekliğinden emin olmak için bir miktar fazla bedel ödeyerek has altın alabilirsiniz. Bunun haricinde has altının gerçekliğini anlayabilmenizi sağlayacak birçok yöntemden yazımızın devamında bahsettik. Yöntemleri deneyerek has altının sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz. Altınınızı alıp yastık altında bekletmek istemiyor ve size devamlı olarak kâr sağlamasını istiyorsanız. Bankaların altın hesaplarını kullanabilirsiniz. Bankaların altın hesaplarından altın aldığınız zaman altınınız banka güvencesinde banka bünyesinde muhafaza edilir. Altın aldığınıza dair gerekli bilgiler ve altın sertifikası da size teslim edilir. Altın hesabınızı istediğiniz zaman takip edip, altınınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca eğer aktif ederseniz altınınızı bankaya koyduğunuz için aylık olarak bir miktar ödeme de alabilirsiniz. Bu seçenek tamamen isteğe bağlı olarak gerçekleşmektedir. Has altın alırken aldığınız yerin güvenilir olmasına dikkat ediniz. Almadan önce genel bir araştırma yapmanız ve farklı alternatif kuyumcu veya bankaları değerlendirmeniz yararınıza olacaktır. Eğer ki toptancı kuyumculardan has altın almayı tercih ederseniz diğer kuyumculardan daha uygun fiyatlara altın bulabilirsiniz. Bu da yatırımınız için daha fazla kâr anlamına gelmektedir.

Has Altın Nasıl Anlaşılır?

Yaşanabilecek en kötü durumlardan birisi de yatırım yaptığınız altının sahte çıkmasıdır. Yapmış olduğunuz harcama boşa gider. Sertifikalı altınlarda normal altın fiyatına göre biraz yüksektir. Garanti verildiği için sertifikalısına daha yüksek fiyat verilir. Altının gerçek olup olmadığını anlamak için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Sizler de bu yöntemleri kullanarak altınınızın gerçekliğini test edebilirsiniz. Öncelikle damgaların ve altının üzerinde işaretlerin incelenmesi gerekir. Tam, yarım, çeyrek altın çeşitlerinin üzerinde Atatürk resmi ve T.C. ibaresi bulunmaktadır. Takı amaçlı olan altınlardan bilezik, kolye gibi takılarda ise mevcut altının ayarının olduğu baskı bulunmaktadır. Bunlara dikkatle bakmak gerekir. Orijinal altın hiçbir dış faktörden etkilenmemektedir. Bu sebeple altın üzerinde herhangi bir aşınma görürseniz, altının sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Has altının gerçekliğini ölçerken klasik ısırma yöntemini deneyebilirsiniz.

Altın saf haline en yakın olduğu has altın yumuşak halde olduğu için ısırdığınız zaman üzerinde ufak bir diş izi görebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise mıknatıstır. Altın manyetik bir madde değildir bu sebeple mıknatısla çekilmeye çalışıldığında başarısız olunur. Eğer altını mıknatısla çekebiliyorsanız yüksek ihtimalle o altın sahtedir. Has altını seramik bir yüzey üzerinde de deneyebilirsiniz. Seramik yüzeyi altın ile çizmeyi deneyin eğer altın yüzeyi çizip siyah bir iz bırakırsa altın sahtedir. Çünkü altın üzerinde hiçbir boya maddesi yoktur. Olmadığı için de iz bırakması imkansızdır. Altın hiçbir dış etkenden etkilenmemektedir ve uzun süre aynı şekilde kalmaktadır. Eğer elinizdeki altın oksitlenir veya renk değiştirirse altın kesinlikle sahtedir. Son olarak mihenk taşı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemi genel olarak kuyumcular kullanmaktadırlar. Mihenk taşı adı verilen taşa altın ile bir çizgi çizerler. Bu çizginin üzerine de ayar asidi adı verdikleri asidi dökerler. Eğer altının çizdiği kısım yok olursa altının sahte olduğu anlaşılır. Bir diğer ihtimal ise altının ayarının düşük olduğudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN