Hamit Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın, tarihin neredeyse her döneminde ticari değerini koruyan en kıymetli madenlerin başında gelmektedir. Tarih boyunca sarı rengi ile insanların dikkatini çeken hiçbir dış etmenden etkilenmeyen, kolayca şekillendirilebilen bir madendir. Altın diğer madenlere göre farklı birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Altın madeni süs eşyası olarak, yatırım aracı olarak hatta geçmiş dönemlerde takas işlemlerinde de kullanılmıştır. Üretimi çok fazla değildir sınırlı üretim yapılabilmektedir, piyasadaki fiyatı aniden yükselmez. Uzun süreçte harika bir yatırım aracıdır. Altının değerinde yerine geçebilecek alternatif bir maden henüz yoktur. Bu durum da altının ne kadar değerli olduğunu açıklamaktadır. Değerinin bu denli fazla olduğu altın madeni belirttiğimiz gibi farklı amaçlar için kullanılıyor. Piyasada uzun süreli yatırım yapıp, gelecekte kâr etmek isteyen kişiler için en akıllıca yatırım altın olacaktır. Süs eşyası olarak kullanılması ise gayet yaygındır. Çünkü geçmişten günümüze kadar altın parlak rengi ile insanların dikkatini çekmiştir. Zenginliğin göstergesi olarak da sembolize edilir. Bu amaçla değil de yatırım yapmak için farklı altın çeşitleri bulunur. Üzerinde işçiliği çok olan altınlar kesinlikle yatırım yapılırken kullanılmamalıdır. İşçilik bulunan altınlar genel olarak takı olarak kullanılır. Yatırım ile ilgili altın alımlarında Ata altın, Hamit altın gibi işçiliği az olan altınları tercih etmek gerekiyor. İşçiliği olan bir altını satın aldığınızda verdiğiniz para satarken oldukça düşecektir. Çünkü altın satılırken üzerine işçilik payı koyularak satılır. Ama kuyumcuya gidip altını satmak isterseniz, altın tamamen ağırlığı ve ayarı dikkate alınarak alınmaktadır. Satış ve alım işlemi böyle ilerlediği için işçilik bedeli kuyumcular tarafından yok sayılır. Yatırım yapmak isteyen kişiler için Hamit altın doğru bir seçenek olabilir. Hamit altının ağırlığını ve ayarını göz önünde bulundurursak yatırıma elverişli olduğunu görebiliriz. Fakat Hamit altında şöyle bir dezavantaj bulunmaktadır. Ayar ve ağırlığı biraz fazla olduğu için yüksek alım gücüne sahip yatırımcıların tercih ettiği bir altın çeşididir. Orta seviye bir yatırımcı için fiyatının yüksek olabilmesi nedeniyle tercih edilmeyebilir. Eğer alım gücünüz varsa Hamit altına yatırım yapmanız kesinlikle önerilir.

Hamit Altın

Osmanlı dönemi altınları günümüzde de değerlerini korumaya devam etmektedir. O dönemden bu döneme kadar çok altın çeşidi piyasada bulunmamasına rağmen aralarından biri miladi 1876 tarihinde Sultan İkinci Abdülhamid tarafından bastırılmış olan ve ismini de tabi ki bastıran padişahtan almış olan Hamit altındır. Birçok farklı basım yılı olmasına rağmen bazı basım yıllarına ait örnekleri tedavülden kaldırılmıştır ve bulunması zordur. Bir yüzünde ünlü Osmanlı tuğrası ile Abdülhamid’in imzasıyla beraber bunların altında hangi yılda basıldığını belirten tarihin bulunduğu Hamit altının, diğer yüzeyinde ise İstanbul Darphanesi tarafından basıldığını belirten yazı bulunmaktadır. Tasarımı, defne yapraklarından bir çelenk ile alt kısımda çapraz şekilde konumlandırılmış iki adet meşale de içermesi ve kulpsuz olması ile dikkat çeker. Fakat bu özelliği daha sonrasında değiştirilme gereği görülmüş ve kulp eklenmiştir. Sonradan ilave edilen bu kulp sayesinde Hamit altın küpe ve kolye şekillerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bu kulpun sarı bir madenden yapıldığı bilinmektedir.

Çok uzun yıllardır altın piyasasında olan bu önemli altın diğer altınlara göre biraz daha pahalı olması ile dikkat çeker. Aralarındaki tek farkın görüntüleri olmasına karşın Reşat altın ya da Cumhuriyet altınına göre bu altın fiyatları daha yüksektir ve bu yükselişi devam etmektedir. Tam, 2 buçukluk ve beşli olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Hepsi, diğer Osmanlı ve Cumhuriyet altınları gibi 22 ayardır. Tam Hamit altın 7,2 gram, 2 buçukluk Hamit altın 18 gram ve beşli, Hamit altın ise 36 gramdır. Alınıp satılırken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Gerçek olduğuna emin olmak için güvenilirliğinden emin olduğunuz ve bildiğiniz bir yerden almakta fayda vardır.

Hamit Altın Nereden Alınır?

Eğer Hamit altın almak istiyorsanız, altın alabileceğiniz farklı satış noktaları sizleri beklemektedir. Nereden altın alışverişi yapacağınız tamamen sizin kişisel tercihinize göre şekillenecektir. İlk olarak Hamit altını kuyumculardan temin edebilirsiniz. Diğer altınlara göre fiyatı yüksek olan Hamit altını genel olarak tüm kuyumcularda bulunur. Ancak bazı istisnai durumlarda kuyumcu stokunda yer almayabilir. Değeri fazla olduğu için Hamit altın alırken büyük kuyumcuları tercih edebilirsiniz. Bu sayede alacağınız altının gerçekliği konusunda da emin olursunuz. Genelde bu tarz altınların satışı yapılırken altının beraberinde sertifikası da verilir. Altının sertifikası ile nerede ne zaman basıldığı tüm bilgileri gözlemleyebilirsiniz. Yatırım amacı ile alıyorsanız tekrar satışınızda da sertifika size güvence sağlayacaktır. Diğer bir seçenek ise bankalar… Bankaların altın satışı eskiden mevcut değildi. Altın satışını sadece kuyumcular yapıyorlardı. Fakat son düzenlemeler ile altın satışını bankalar da yapabilir duruma geldi. Bu durum tüketiciler açısından da fayda sağlamaktadır. Bankaların altın satışı veya muhafaza edişi ile ilgili farklı prosedürleri bulunmaktadır. Altın satışı yapan bankalara giderek, size uygun altın alımını tercih edebilirsiniz. Her kişi için altın alımı farklı olabilir. Bildiğiniz üzere altın alımı yatırım haricinde başka ihtiyaçlar için de yapılabiliyor. Bankalar genel olarak yatırım amaçlı altın işlemlerini tercih ediyorlar. Bunun haricinde sizin mevcut altınlarınızı da bankada güven içerisinde saklamak için hizmet veriyorlar. Hamit altın almak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise internet. İnternet sayfalarını kullanarak artık altın alımı yapmak mümkün hale geldi. Siz de internet üzerinden altın alımını tercih edecekseniz. Altın satışı yapan farklı birçok web sayfası bulunuyor. Bunlardan herhangi birini kullanarak altın satın alabilirsiniz. İşlem internet üzerinden yapıldığı için altın alışverişlerinizde güvenilir siteleri tercih etmeye dikkat ediniz. Bunun ile ilgili sitelere verilen bazı sertifikalar bulunuyor. Bu faktörleri incelemeden altın almayı tercih etmemenizi öneririz.

Altın Fiyatları Neden Değişiyor?

Altın fiyatları belirli zamanlarda değişebiliyor. Bu değişimin birbirinden farklı etkenleri bulunuyor. Günümüzde altın fiyatlarının değişmesinin en temel etkeni dolardır. Altın piyasasında altın alımları dolar üzerinden gerçekleşmektedir. Dolar da ani olarak düşüş ve yükseliş yaşadığı için altın fiyatlarına etki ediyor. Amerika Merkez Bankası’ nın  (FED) yaptığı açıklamalar ve düzenlemeler de altın fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Altın yatırımı yapıyorsanız FED’in açıklamalarını takip etmeniz yararınıza olacaktır. Kendi içerisinde sıkıntılar yaşayan ülkelerde halkın telaşa düşüp, ellerindeki altınları satması ve para çevirmek istemesi de altın fiyatlarının dengelerini değiştirebilmektedir. Bu değişiklikler tabi ki de az kişinin altın satmasıyla olmamaktadır. Ülke genelinde bir altın satışı söz konusu olursa genel altın piyasası bundan etkilenir. Tüm bu fiyat değişimleri yaşanmasına rağmen altın değerini korumaktadır. Alternatifi olmayan bu altın madeni halen en çok yatırım yapılan yatırım aracıdır. Genellikle altın yatırımı yapılırken de uzun vadede yatırımlar planlanır. Dolar gibi kısa vadeli para yatırımları gibi altın yatırımı yapmak olanaksızdır. Kısa vadede de alınıp satılır, fakat bu durumlarda gözle görülür bir kar söz konusu olmaz. Alım fiyatı ile satış fiyatı hemen hemen aynı olur. Altına yatırım yaparken geçmiş yılların da altın fiyat değişimlerini incelerseniz. Yapacağınız yatırımdan daha fazla kâr elde edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN