Gümüş Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Gümüş, simgesi AG olan metalik beyaz renkte değerli metallerden sadece birisidir. Gümüş, çok eski zamanlarda bulunmuş olmasına rağmen altın daha önce keşfedildiği için gümüşe oranla daha az miktarda bulunmasına karşın dünyanın her yerinde kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak Romalılar tarafından işlendiği düşünülmektedir ve MÖ 800 yılları civarında para gibi kullanılmaya başlanmıştır. Gümüş doğada yaygın olarak bir metal olup, saf veya az miktarda diğer madenlerle karışmış alaşımlar şeklinde bulunmaktadır. Doğada serbest olarak bulunmasından kaynaklı olarak saf gümüş olmakla birlikte altın, bakır, cıva, çinko, nikel, kurşun gibi metaller ile alaşımlar halinde bulunur. Tarihin ilk çağlarından beri insanlar tarafından bilinen ve kullanılan gümüş Meksika, Arjantin, ABD, Kanada, Japonya ülkelerinde oldukça ciddi oranda üretime sahiptirler. Saf gümüş tıpkı saf altın gibi yumuşak özellikte olduğu için işlenmesi ve şeklini koruması zordur. Bu nedenle içerisine eklenen farklı metallerle daha sert bir yapıya dönüşmesi sağlanarak çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Günümüzde altın gibi gümüşün de ayarları vardır ve ayar terimi alaşımın içerisindeki saf gümüş oranını tescillemek amacıyla ortaya konmuştur. Yani bu özellikleri ile bizlere altını anımsatmaktadır. Zaten yeşil renkli altın elde etmek için saf altın gümüş ile karışım alaşımı oluşturulmaktadır.

Genellikle takı veya süs eşyası yapımında kullanılan gümüş alaşımı sabit bir ayarda seçilir. 925 ayar denilen gümüş alaşımı içerisinde 1000’de 925 oranda saf gümüş içermektedir. En çok kullanılan gümüş alaşımı 925 ayardır. İçerisine eklenen diğer metaller bakır, çinko, kalay gibi elementler olabilir. Gümüş belirli bir süre içerisinde kararmaya uğramaktadır. Bu sürecin başlamasını yavaşlatmak için önlemler alabilirsiniz. Özellikle gümüş takıya sahip olan kişilerin takılarını kullanım dışı zamanlarda açıkta bırakmamaları gerekmektedir. Kapalı bir kutuda muhafaza etmek daha doğru olacaktır. Banyo benzeri nemli ve rutubetli yerlerde de bırakırsanız gümüş kısa sürede kararacaktır. Eğer gümüş sürekli olarak kullanılırsa herhangi bir kararmaya uğramaz. Bu kararmayı engelleyemeyebilirsiniz, bu gibi durumlarda gümüşler parlatılabilmektedir. Üzerindeki kararma lekeleri tamamen gümüş üzerinden çıkarılabilir. Bu temizleme için farklı birçok yöntem bulunur. Bu yöntemleri gümüşçülerden veya daha kolayı internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Gümüş yatırım amaçlı kullanılmaya çok geç başlanmıştır, çünkü kararma özelliği nedeniyle uzun süre korunamamaktadır. Fakat son dönemlerde internet üzerinden, fiziksel satın alma olmadan yapılan yatırımlar sayesinde gümüş iyi bir yatırım aracına dönüşmüştür. Riskli yatırımlardan kaçan yatırımcılar altına yönelirken, talebin artması ile altın fiyatlarının yükselmesi küçük meblağlarla yatırım yapmak isteyenlere seçenekleri kapatmaktadır. Az miktarlarda, emin yatırımlar yapmak isteyenler gümüşe yönelebilirler. Ayrıca gümüş, doğru zamanda, doğru hamlelerle hareket edilirse çok kazançlı bir yatırım olabilir. Yatırım amacı dışındaki kullanım alanlarından bahsedecek olursak eğer, ilk olarak gümüşün iyi bir iletken olması ve kolay bir şekilde tel haline dönüştürülebiliyor olmasından kaynaklı olarak elektrik sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısacası gümüş farklı işlevleri olan bir madendir. Farklı sektörde kullanımı ile her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Altının şekil alması için bile gümüş madenine ihtiyacı olmaktadır. İçerisine gümüş katılması ile şekil verilebilir bir maden haline gelir. Bahsettiğimiz gibi kısa vadelerde de kar sağlayabileceğiniz bir maden olarak gümüş karşımıza çıkıyor. Fiziksel yapısı dolayısıyla maalesef uzun süreli yatırım için gümüş uygun değildir. Altın gibi uzun sürelerde hiç zarar görmeden muhafaza edilememektedir. Gümüş belirli bir süre zarfı içerisinde kararmaya uğrayabilmektedir. Bu sebepten dolayı gümüş yatırımı kısa sürelerde yapılır. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz gibi gümüş süs eşyası olarak oldukça talep gören bir üründür. Takıdan tutunda ev aksesuarına kadar birçok alanda gümüş son dönemlerde oldukça popüler olmuştur. Özellikle mutfak gereçlerinde gümüşün popülerliği fazladır. Tüm bunlara ek olarak da fotoğrafçılıkta, düş yapımında dişlerde bağlama teli veya başka tedavi aşamalarında kullanılmaktadır. Bunla birlikte bakır ile karıştırılması ile birlikte metal çatal, kaşık, bıçak ve tabak yapımında da kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte yatırım amacı olarak genellikle gümüş külçeler de tercih edilmektedir.

Altın gibi dikdörtgen şeklinde olan gümüş külçeler de sertifika ile satılmaktadır. Bununla birlikte gram gümüşte bulunmaktadır. Gram gümüşlere bakacak olursak eğer 1 gr, 2.5 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gram olarak % 99.50 saflıkta dikdörtgen kart biçiminde olup aynı külçe gümüş gibi gram gümüşlerde sertifika ile satışa sunulmaktadır ve bu sertifikada gümüş hakkından gramı, nerede üretildiği gibi bilgiler yer almaktadır. Piyasada maalesef sahte gümüşler de bulunmaktadır. Gümüşün gerçekliğinden emin olup almanız gerekir. Gerçek gümüşlerin üzerinde genel olarak damga bulunur. Bu damga üzerinde de ayar değeri yazar. Örneğin gümüş üzerinde 800 – 900 ayar damgası bulunmaktadır. Öncelikle bu damgaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Üzerinde bu damga bulunmayan gümüş ürün büyük ihtimalle gümüş değildir. Fakat bir ihtimal bu gümüşün de gerçek olma ihtimali bulunmaktadır. Çünkü gümüş cilalama işlemine girmektedir. Cilalama işleminde de gümüş üzerinde bulunan bu damga silinmiş olabilir. Bu noktada ise gümüşün bir bölgesini törpü ile hafif bir şekilde törpüleyiniz. Gümüşün törpülediğiniz bölgesi parlak bir şekilde çıkıyorsa bu gerçek gümüştür. Bir diğer basit yöntem ise; gümüşü bir kağıt üzerine sürtün, gümüş kağıt üzerinde aynı kalem ile yazmış gibi siyah bir iz çıkarırsa o gümüşün gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Hangi alım çeşidini seçerseniz seçin, bu yöntemleri uygulayarak gümüşün gerçekliğini test edebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek olumsuz olayların önüne geçmiş olursunuz.

Gümüşte Ayar Nedir?

Gümüşte ayar nedir başlığını bu kısımda açacak olursak eğer; zaten gümüş uluslararası standartlarda bir ayara sahiptir. Gümüşteki ayar sistemi altında daha farklı olup binlik sistem içerisinde değerlendirilmektedir.  Zaten buradan da anlaşılabileceği gibi saf gümüş 1000 ayar olarak belirlenmiştir. Ancak yazımın başında da belirtildiği gibi mücevher ve takı yapımında ise yaygın olarak 925 ayar gümüş kullanılmaktadır. Gümüşü ayarı da aynı altında olduğu ürünün içerisindeki gümüş miktarı hakkında bizlere bilgi vermektedir.  925 ayar gümüş içerisinde %92.5 oranında gümüş ve % 7.5 oranında ise bakırdan oluşmaktadır. 800 ayar bir gümüşte %80’ gümüş, %20’ bakır bulunmaktadır. Gümüş metali yumuşak bir yapıya sahip olduğu için, başka metaller ile karıştırılır. Bu işlem ile hem gümüş sertleşir hem de gümüşün işlenişi kolaylaşır. Karıştırma işlemlerinden kaynaklı ayar kavramı ortaya çıkar. Ayarda gümüş içerisinde bulunan saf gümüş oranını göstermektedir.

Çatal, kaşık gibi gümüşten yapılmış olan ev eşyalarının içerisinde ise %90 gümüş ve %10 bakır bulunmaktadır. Örneğin gümüşten yapılmış olan madeni paralarda da %90 gümüş, %10 bakır alaşım bulunmaktadır.

Gümüş Nereden Alınır?

Gümüşün nerede satıldığına dair bilgi vermemiz gerekirse eğer, gümüş alımlarında özellikle gümüşçüler ilk sırada yer almaktadır. Gümüşçülerde gümüşe dair her şey bulunmaktadır. Eğer gümüş bir aksesuar alacaksanız, birçok çeşit farklı gümüşü gümüşçülerde bulabilirsiniz. Bu sebeple gümüşçüler gümüş almak isteyen kişiler için ilk sırada yer alır. Ancak günümüz gelişen teknoloji ile birlikte bu durumda bazı değişikliklerde görülmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yaygınlaşmaya başladığından beri bazı gümüş ürünlerin satışları internet üzerinden yapılmaktadır. Zaten farklı sektörler ürünlerinde yer alıp satışı yapılabilen bir metal olduğundan o sektörce de satış yapılmaktadır. İnternette arama yaptığınız zaman gümüş satışı yapan onlarca siteye rastlayabilirsiniz. Bu sitelerden kolaylıkla gümüş alabilirsiniz. Gümüş alırken alacağınız sitenin güvenilirliği konusundan emin olmanız gerekmektedir. Birtakım olumsuz olaylarla karşılaşmamanız için bu önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN