Gremse Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın, geçmişten günümüze en çok kullanılan ve değerli olan madendir. Altının kendisine has sarı rengi, tüm asitlere karşı dayanıklılık göstermesi, doğada serbest bir şekilde bulunabilmesi insanların dikkatini çekmiştir. Ayrıca altın çok kolay işlenebilir bir madendir. Altın, hava ve sudan etkilenmediği için kesinlikle paslanmaz. Paslanmamasının haricinde altında kararma da olmaz. Hiçbir dış etken altının fiziksel özelliklerini değiştiremez. Altının bir diğer özelliği ise saf halde iken çok yumuşak olmasıdır. Saf halinde oldukça yumuşak olan altın, istenildiği gibi şekillendirilebilir. Bu ve benzeri özellikleri ile altın insanlık tarihi boyunca en değerli madenler arasında yer almıştır. Altın, insanlar tarafından aksesuar olarak, takı yani hediyelik olarak ve yatırım için alınabilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı alınan altınların alımında alım nedeninize göre farklılıklar ortaya çıkar. Yatırım için altın alan bir kişi ile aksesuar olarak altın alan kişinin alacağı altın tamamen farklı olmak zorundadır. Çünkü altın piyasasında işçilik olarak adlandırılan bir faktör işin içerisine girmektedir.

İşçilik, altının üzerine yapılan motifler veya tasarımlardır. İşçilik işlemi gerçekleştirilirken işin içine işçilik maliyeti girmektedir. Bu da otomatik olarak altının fiyatına etki etmektedir. Altının fiyatı işçilik payından dolayı yükseldiği için işçiliği çok olan altınlar yatırımcılar için uygun değildir. Altına yatırım yapmak isteyen kişiler maksimum kâr elde etmek isterler. İşte bu sebeple yatırım için altın alan kişilerin alacağı altınlar farklıdır. Aksesuar olarak altın alacak kişileri ise bu işçilik bedeli ilgilendirmemektedir. Yatırım amacı güdülmediği için aksesuar olarak aldıkları altının tekrar satışı düşünülmez. Altına yatırım yapmak isteyen bir kişi işçiliği olan bir altın alabilir. Bu durumda altını satarken kuyumcular işçilik bedelini saymayıp tamamen altının ayarı ve ağırlığı üzerinden hesap yapar. İşte bu noktada altın yatırımı yapan kişinin zarar edeceği yer ortaya çıkar. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına altın alırken ne için alacağınızı öncelikle belirleyiniz. Belirledikten sonra ise ona göre altın alımı gerçekleştiriniz. Aksi takdirde zarar etme olasılığınız yüksektir.

Gremse Altın

Genellikle halk arasında yatırım için kullanılan altınlar çeyrek ve yarım altınlardır. Biraz daha fazla birikim yapmak isteyenler tam altın tercih ederler. Has altın ve külçe altın ise genellikle en çok kazanç sağlanan fakat yüksek fiyatları nedeniyle herkesin tercih edemediği çeşitlerdir. Gremse altın ise iki buçukluk altın, gremise altın olarak da anılır. 2 tam altın ve bir yarım altının toplamı kadar bir büyüklüktedir. Büyük olması ve fiyatının yüksek olması nedeniyle çok tercih edilmeyen bir üründür, zaten bu nedenden dolayı da piyasada kolaylıkla bulunabilen bir çeşit değildir. 5 adet yarım altına, 10 adet çeyrek altına denk gelecek ağırlıktadır.

Gremse altın, T.C. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından belli bir standartta oturtulmuş şekil ve boyutta üretilir. Ayrıca devlet darphaneleri tarafından basıldığını için bunun güvencesi altındadır. Gremse altın, diğer bütün Cumhuriyet altınları gibi 22 ayar olarak üretilir. Ziynet grubu gremse altın 17,54 gram iken, ata altın grubundan gremse altın 18,041 gram olarak basılmaktadır. Ayrıca gremse altının bir yüzünde Atatürk portesi bulunurken diğer yüzünde Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi ve basım tarihi görülebilir. Bakıldığında gremse altın, tam altın ile aynı görünümü paylaşmaktadır, fakat gremse altın boyut ve ağırlık olarak tam altından farklıdır. İçerisinde 2 buçuk adet tam altın bulundurur, yani çok daha büyük ve ağır olduğu gözlemlenebilir. Üzerinde bulunan üretim tarihi nedeniyle verilen eski, yeni sıfatları bazı yerlerde size değer kaybettirebilirken, artık çoğu kurumda bu durumla karşı karşıya kalınmamaktadır.

Gremse altın, altın piyasasında çok fazla bulunmamaktadır. Bu altın çeşidinin piyasada çok bulunmamasının sebebi ise yüksek fiyatlı olmasıdır. Düşük bütçeli altın yatırımı yapacak kişiler gremse altın alımında zorlanırlar. Gremse altın genel olarak yüksek bütçeli, alım gücü yüksek yatırımcılara hitap eder. Piyasada az bulunması değerinin fazlalığını veya değersizliğini göstermemektedir. Gremse altın da diğer altınlarda olduğu gibi ağırlıkları ve ayarları ile hesaplanırlar. Gremse altını rahatlıkla nakde çevirmeniz mümkündür. Nakde çevirmek için kuyumculara, döviz bürolarına, bankalara veya sarraflara gidebilirsiniz. Alım yapan saydığımız bu yerlerin tümü anlık altının fiyatına göre altınınıza fiyat verecektir.

Gremse Altın Nereden Alınır?

Altın almak için farklı alternatifler kişileri beklemektedir. Eskiden altın almak isteyen insanlar direk kuyumculara giderek, altınlarını alırlardı. Piyasa tamamen kuyumcuların tekelindeydi ve insanlar başka seçenek olmadığı için mecburen kuyumcuları tercih ediyordu. Günümüzde ise artık altın piyasası bu şekilde yürümemektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) kararı ile bankaların da altın satımı ve alımı yapabilmelerinin önü açıldı. Bu durum ortaya çıkınca da altın piyasası kuyumcuların tekelinden çıkmış oldu. Artık insanlar isterlerse bankaları isterlerse de kuyumcuları tercih edip altınlarını alabilirler. Öncelikle bankalardan altın alımı ve satımından bahsedelim.  Bankadan altın alımı veya satımı yapmanın çeşitli yolları bulunuyor. Öncelikle bankalar bu işlemi altın hesapları ile yürütüyor. Altın alıp tasarruf sağlamak isteyen kişiler bankaya gidip para yatırıyorlar ve tamamen paralarının karşılığında altın alıyorlar bu yatırımları altın hesabına aktarılıyor. Bunun haricinde yüksek seviyelere de ulaşabilecek şekilde yatırım yapmak isteyen kişiler olabiliyor. Bu kişiler de bankaya gidip 24 ayar saf altın alabiliyorlar. Bunların haricinde mevcut olarak evinizde altınınız olabilir. Eğer ki güvenliğinden çekiniyorsanız elinizde olan mevcut altınları alarak bankaya koyabiliyor ve altın hesabı oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede altınınız güvenli bir şekilde muhafaza edilebiliyor. İkinci olarak altını kuyumculardan alabilirsiniz.

Kuyumcudan altın almak tamamen kişinin kendi kararına kalmış bir yöntemdir. Çünkü piyasada sayısı binleri bulan kuyumcu dükkânı bulunuyor. Bunlardan herhangi birini seçmek tamamen kişinin kendisinin karar verebileceği bir konudur. Kuyumculardan altın almak isteyenleri şöyle bir avantaj bekliyor. Kuyumcudan altın alınırken indirim yaptırma şansını bulunur. Ama bu her kuyumcu için geçerli değildir. İndirim konusu da tamamen kuyumcunun kişisel kararıdır. Kuyumcuların sayısının fazla olması ve aralarındaki rekabet çekişmesinden altın almak isteyen kişiler faydalanabilir. Yüksek rakamlar olmasa da farklı kuyumcu dükkânlarında farklı altın fiyatı alabilirsiniz. Bankalardan da kuyumculardan da altın alışverişi yaparken kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Alacağınız altının kesinlikle ama kesinlikle sertifikasını veya bilgilerini talep ediniz. Karşılaşabileceğiniz herhangi kötü bir durumda bu bilgi veya sertifikalar sizin için bir kurtuluş yolu olabilir. Altını bankalardan ve kuyumculardan alabildiğiniz gibi internet üzerinden de alabilirsiniz. Altın satışları için yapılmış e-ticaret siteleri günümüzde trend olma yolunda büyük adımlar atıyor. İnternet üzerinden altın fiyatlarını detaylı olarak takip edebilirsiniz ve bunun ardından kolaylıkla altınınızın alımını gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde internet üzerinden altın alımına karşı bir takım güvensizlikler bulunuyor. Fakat bu durumu ortadan kaldırmak adına internetten altın satışı yapan firmalar bir takım politikalar uyguluyorlar. İnternet sitesinden satışını yaptıkları altınların sertifikalarını ve tüm bilgilerini veriyorlar. Bu sayede alacağınız ürünün tüm detaylarını görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kapınıza kadar ücretsiz olarak altını getiren internet siteleri bulunuyor. İnternetten, bankadan veya kuyumcudan altın alabilirsiniz. Bu tamamen sizin kişisel inisiyatifinize kalmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN