Gram Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın Nedir?

Altın, parlak sarı renkli ve ışıltılı göz alıcı ağır bir metaldir. Kimyada AU sembolü ile gösterilir. Altın asitlere karşı dayanıklı bir madde olup doğada sert halde bulunarak kolay işlenebilmektedir. Bu gibi özellikleri insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmektedir. Havadan ve sudan etkilenmeyen Altın, ayrıca kolay tepkimeye de girmemektedir. Paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmayan altın saf haldeyken ise çok yumuşak bir özelliğe sahiptir. Saf halinin yumuşak olması kolayca biçimlendirilmesini de olanaklı kılmıştır. Altına ait ilk kayıtlar M.Ö. 3200 yıllarına dayanmaktadır. Peru’da M.Ö. 2000 yılına ait altın ziynet eşyalarının kalıntıları bulunmuş, altına olan düşkünlükleri görülmüştür. M.Ö. 550 yıllarında ise Lidyalılar altını para olarak kullanmaya başlamış ve ticaret dönemine sokmuşlardır.Görüldüğü üzere altının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır ve insanoğlunun yararlandığı ilk metal olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde altın; Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, İzmir ve çevresinde çıkarılmaktadır. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkarılmaktadır.

Altının Genel Özellikleri

Sembolü: Au
Atom Numarası: 79
Atom Ağırlığı: 196.966569
Elemet serisi: Geçiş Metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Parlak sarı

24 ayar altına “Arı altın” adı verilir. Saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanır. 1000’de 900’lük altın para 22 ayar altından basılır. Merkez bankalarında ve kuyumcularda ki altının kapsamı %99.5’dir. Arı altın kolay dövülmekte, sertliğini arttıtmak için ise başka metallerle alaşım yapılmaktadır. Altın sertliğini arttırmak için eklenen metallerden en çok kullanılanları bakır, platin(nadir olarak) ve gümüştür. Bakır, altın para veya sarı altında kullanılmakta; gümüş ise ingiliz altınında ve beyaz altında yer alır. İşlenen altın ayarları ülkeden ülkeye değişmekte; 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 10 ayar şeklindedir. Altından üretilen şeylerin üzerine ayarlarının yer aldığı damgalar vurulur.

Altın Ayarları

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, mücevhercilikteki saflığı ise “ayar” ve “karat” terimleriyle ifade edilmektedir. Uluslarası sektörde karat kullanılırken Türkiye’de altın “ayar”, pırlanta ise “karat” terimiyle kullanılır.

-24 ayar altın % 100 saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanmaktadır.

-22 ayar % 91,6 oranında saf altındır. 916 milyemle tanımlanır. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır.

-18 ayar altın %75  saflık ile 750 milyem olarak ifade edilmektedir.

-14 ayar altın %58,5 oranında altın içerir ve 585 milyemdir.

Altın, tamamlayıcı metali gümüş ağırlıklı ise yeşil altın, çinko ise sarı altın, nikel ve platin ise beyaz altın, bakır ise kırmızı altın tonlarında renkler kazanabilmektedir.

Gram Altın Nedir?

Gram altın İstanbul Altın Refinerisi A.Ş. (İAR)’IN tescilli ürünü ve markasıdır. İAR’ın ortakları arasında İstanbul Altın Borsası, Vakıfbank, Şekerbank ve İşbankası bulunmaktadır. İstanbul Altın Refinerisi Türkiye’nin tek resmi altın refinerisidir ve T.C. Darphanesi, İstabul Altın Borsası dahil tüm dünyada kabul görmektedir. 0,5, 1, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100 gram şeklinde çeşitleri bulunup sertifikalı külçe altındır. Gram altın 24 ayar ve 22 ayar altın olmak üzere iki çeşit altın saflığında üretilmektedir. 24 ayar altın 0.995, 22 ayar altın ise 0,916 saflığında has altından oluşmaktadır. Gram altın en karlı yatırım aracı olarak bilinir. Çünkü işlem görmemiş yani diğer çeyek altın gibi ürünlerde işçilik payı gibi kesintiler olurken gram altında böyle bir kesinti söz konusu değildir. Gram altının dezavantajı yok dersek yanlış söylemiş olmayız. Bahsettiğimiz gibi işçilk maliyeti yok, eski-yeni tarihli olayı yoktur. Gram harici altın almaya kalktığınızda ez az çeyrek altın alabilirsiniz ve piyasa fiyatı ne ise onu ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ancak gram altında öyle değildir, kesenize uygun miktar kadar altını alabilirsiniz. Kısacası gram altın nedir diye sorulduğunda en mantıklı ve avantajlı altın yatırım türüdür diyebiliriz.

Gram Altın Nerelerden Alınır?

Altın üzerine yatırım yapmak isteyen kişiler için en önemli nokta mümkün olduğunca az işçilikli altın çeşitlerine yönelmek olmalıdır. Bu konuda has altın ve külçe altın faydalı birer yatırım aracı olabilir. 22 ayar bilezikler ise genellikle takı olarak kullanılmak istenen altının aynı zamanda bir birikim olması istenildiğinde de iyi bir seçenektir. Fakat gerçekten kar edilmek istendiğinde 22 ayar bilezik ya da diğer altın takılar istenen karı elde etmenizi zorlaştıracak hatta size zarar ettirecektir. Bu nedenle kar etme oranının en yüksek olduğu altın çeşitleri işçiliği az olanlardır. Çünkü altın alınmak istendiğinde kuyumcu sizden talep edeceği altın fiyatlarına işçilik payını ekleyecek fakat siz bu altını bozdurmak istediğinizde altınınız, hurda altın olarak alınacaktır. Yani sadece ayarı ve ağırlığı önemli olacak, işçilik göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu nedenle eğer zarar etmek istemiyorsanız Cumhuriyet altınına yönelebilirsiniz, fakat burada 22 ayar olması ve içinde has altın miktarının saf altın kadar olmaması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İsabetli bir yatırım için gerekli araştırmayı yaptığınızda artık gram altının bu konuda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu görebilirsiniz. Gram altın isminden de anlaşılacağı üzere 1 gram işlenmemiş saf altın anlamına gelir. Herhangi bir işçilik bulundurmadığı için alırken de satarken de size kolaylık sağlayacaktır. Son dönemlerde iyice değer kazanan gram altın bundan senelerce önce üzerine yatırım yapanlara büyük karlar sağlamayı başardı. Bu nedenle altına yatırım yapmak isteyenler için en iyi seçenek gram altındır. 24 ayar saf altın olması ve işçilik ücreti olmaması gram altını en ideal yatırım altını yapmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen gram altınlar 1, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100 gram şeklinde üretilenlerdir. Bu altınlar devlet darphanelerinde üretildikleri için sertifikalı ve güvenilirdirler. Satın alınırken sertifikaya önem verilmeli ve sahte gram altınlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Gram altının işçilik maliyetinin olmaması, eski ve yeni tarihli ayrımının olmaması, istenildiği miktarda alınabilmesi gibi avantajlardan dolayı son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir. Tercihiniz doğrultusunda siz yatırımcıların kafalarında oluşan nereden almalıyım sorusuna açıklık getirmek için gram altını temin edebileceğiniz yerlerden bahsedelim. Gram altını kuyumculardan ve bankalardan kolayca alabilirsiniz. Her iki seçeneğinde hem avantajları hem de dezavantajları vardır. ilk olarak kuyumculardan gram altın almanın avantajları ve dezavantajlarını anlatalım

Kuyumculardan gram altın almak; 

– Kuyumcular altını satarken kuyumcular odasının belirlediği fiyatları esas almış olsa da o fiyattan satma zorunlulukları olmadığından gram başı alış ve satışta 1 il 1,5 TL arası bir fark oluşabilmektedir.

– Kuyumculardan alınan altınlara dikkat edilmelidir. Sahte olma ihtimalleri bulunmaktadır.

– Kuyumculardan alınan altınlar fiziksel olarak temin edildiği için saklama ve güvenlik sorunu içermektedir.

– Son olarak yatırım yaptığı altını somut şekilde elinde bulundurmak isteyen yatırımcılar tabi ki kuyumculardan gram altınlarını temin etmelidirler.

Bankalardan gram altın almak;

– Bankalardan alınan gram altında kuyumcularda olduğu gibi alış ve satışlardaki fiyat farkı çok değildir.

– Bankalardan alınan altının sahte olma ihtimali yoktur.

– Bankadan alınan altınlar sanal altın olduğu için kayıp, çalıntı riski yoktur.

– Bankalarda açılan altın hesaplarındaki altınlar 100.000 TL’ye kadar olan kısmı Mevcut Sigorta Fonu tarafından sigortalanarak güvence altına alınır.

– Fiziksel olarak kuyumcuya gidilmesine gerek kalmadan oturduğunuz yerden alım-satım işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yukarıda maddeler şeklinde bahsedildiği üzere kuyumculardan almak yerine bankalardan hesap açtırıp gram altın almak çok daha mantıklıdır. Ancak yıllardır alışılagelmiş alışkanlıklar ve büyüklerinizden gördüklerinizden vazgeçemiyor ve aldığınız gram altınları güvenli bir şekilde muhafaza edebiliyorsanız kuyumculardan alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN