Eski Yarım Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın Nedir?

Her devirde değerini, kıymetini yitirmeyen altın ışıltılı, göz alıcı, sarı renkli ve ağır bir metaldir. Kimyada AU sembolü ile gösterilir. Yoğunluğu 19.3 olan altın doğada serbest olarak bulunur. Altın asitlere karşı dayanıklı bir madde olup tabiaatta sert halde bulunarak kolay işlenebilmektedir. Bu gibi özellikleri insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmektedir. Paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmayan altın saf haldeyken ise çok yumuşak bir özelliğe sahiptir. Saf halinin yumuşak olması kolayca biçimlendirilmesini de olanaklı kılmıştır. Altın ısı ve elektriği iyi iletmesiyle birlikte havadan etkilenmemektir.  Altına ait ilk kayıtlar M.Ö. 3200 yıllarına dayanmaktadır. Peru’da M.Ö. 2000 yılına ait altın ziynet eşyalarının kalıntıları bulunmuş, altına olan düşkünlükleri görülmüştür. M.Ö. 550 yıllarında ise Lidyalılar altını para olarak kullanmaya başlamış ve ticaret dönemine sokmuşlardır. Görüldüğü üzere altının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır ve insanoğlunun yararlandığı ilk metal olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde; Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, İzmir ve çevresinde çıkarılmaktadır. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkarılmaktadır. Günümüze kadar çıkarılan bütün altının yarıdan fazlasının hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Her ülkede gerekse kağıt para emisyonu güvencesi gerekse milletlerarası ödeme aracı olarak geçmişten beri büyük bir önemi vardır. Kuyumculukta altın ise genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları kullanılır.

Altının Genel Özellikleri

Sembolü: Au
Atom Numarası: 79
Atom Ağırlığı: 196.966569
Elemet serisi: Geçiş Metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Parlak sarı

24 ayar altına “Arı altın” adı verilmekte ve saf altındır. Altın ürün içerisindeki has altının binde oranına milyem denir. Arı altın saf olduğu için 1000 milyem olarak tanımlanır. Arı altın, yansıma nedeniyle sarı, saydamlığı yüzünden yeşil görünen, çok yoğun ve yumuşak bir metaldir. 1000’de 900’lük altın para 22 ayar altından basılır. Merkez bankalarında ve kuyumcularda ki altının kapsamı %99.5’dir. Arı altın kolay dövülmekte, sertliğini arttıtmak için ise başka metallerle alaşım yapılmaktadır. Altın sertliğini arttırmak için eklenen metallerden en çok kullanılanları bakır, platin(nadir olarak) ve gümüştür. Bakır, altın para veya sarı altında kullanılmakta; gümüş ise ingiliz altınında ve beyaz altında yer alır. İşlenen altın ayarları ülkeden ülkeye değişmekte; 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 10 ayar şeklindedir. Altından üretilen şeylerin üzerine ayarlarının yer aldığı damgalar vurulur.

Altın Ayarları

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, kuyumculuk sektöründeki saflığı ise “ayar” veya “karat” terimleriyle ifade edilmektedir. K ile gösterilir. Halk dilinde şöyle de söylenmektedir: “Saf altını takılarda kullanabilmek için katılan gümüş ve bakırın miktarından dolayı çıkan altın kalitesini belirleyen işlem”. Uluslarası sektörde karat kullanılırken Türkiye’de altın “ayar”, pırlanta ise “karat” terimiyle kullanılır.

-24 ayar altın % 100 saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanmaktadır.

-22 ayar % 91,6 oranında saf altındır. 916 milyemle tanımlanır. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır.

-18 ayar altın %75  saflık ile 750 milyem olarak ifade edilmektedir.

-14 ayar altın %58,5 oranında altın içerir ve 585 milyemdir.

Altın, tamamlayıcı metali gümüş ağırlıklı ise yeşil altın, çinko ise sarı altın, nikel ve platin ise beyaz altın, bakır ise kırmızı altın tonlarında renkler kazanabilmektedir.

Eski Yarım Altın Nedir?

Günümüzde hem bir hediye hem de bir yatırım aracı olarak kullanılan altın çeşitlerinden biri de yarım altındır. Cumhuriyet altınlarından biri olan yarım altın, genellikle hediye olarak tercih edilen çeyrek altının iki katı büyüklüktedir. Kimi zaman hediyelik olarak tercih edilse de genellikle yatırım amaçlı kullanılır. Diğer bütün Cumhuriyet altınları gibi 22 ayardır ve tam altının yarısıdır. Ziynet ve Ata altın olarak iki çeşidi vardır, genellikle ziynet olanı tercih edilir. Yarım ziynet altın 3,508 gramdır ve 22 ayardır. Yarım Ata Altın ise 3,608 gram olup aynı şekilde 22 ayardır. Has altın olarak 3,21 gram kadar has altın içerirler. 22 ayar olması nedeniyle iyi bir yatırımdır. Çünkü bu terim içerisinde 24’te 22 oranında has yani saf altın bulundurduğu anlamına gelmektedir. Ziynet altın Cumhuriyet döneminde üretilmeye başlanan Ata altınlarından önce, Osmanlı döneminde üretilmeye başlanıp, günümüze kadar gelen, geleneksel bir altın türüdür. Ata altın ise; ziynet altın ile tamamen aynıdır, sadece farklı bir ada sahiptir.

Yatırım amaçlı altın alacak insanların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de işçiliktir. Çünkü altın alışverişi yaparken alacağınız altının fiyatı içerisine işçilik bedeli eklenecektir fakat siz bu altınınızı bozdurmak istediğinizde kuyumcu için altınınız hurda altın olacaktır. Yani işçilik bedeline bakılmayacak sadece ayarı ve ağırlığı önemli olacaktır. Bu nedenle yarım altın, işçiliğinin düşük olması sayesinde sizi zarara uğratmayacak hatta doğru hamlelerle hareket ederseniz kar bile ettirecektir. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise altınınızın eski ya da yeni olmasıdır. Yarım altının üzerinde görebileceğiniz basım tarihi bu yıla aitse yeni, eğer geçmiş yıllardan birine aitse eski yarım altındır. Yatırımcılar için eski altını tercih etmeleri gerektiği tavsiyesi verilir, çünkü bu yıl içinde alacağınız yeni altını gelecek sene satmak istediğinizde, o altın artık eski altın olacak ve sizi zarara sokacaktır.

Eski yarım altın cumhuriyet altınının bir türüdür. Eski denmesinin sebebi ise basım tarihinin şuan içinde bulunduğumuz yıl harici geçmiş yıllarda üretilmiş olmasıdır. Günümüzde altın, yalnızca yatırım ve/veya tasarruf aracı değil bir kültür olarak da yaşamımızdadır. Toplumumuzda özellikle düğünlerde, sünnet törenlerinde, doğumlarda, hediye olarak altın takılmakta ve genellikle kadınlar arasında altın günü adı altında da altın toplanmaktadır. Yani altın kısacası hayatımızın her köşesinde yer almaktadır. Eski yarım altınların piyasa fiyatından daha ucuza satılmasının sebebi darphaneye verilen damga vergisinin olmamasıdır. Yeni tarihli yarım altın ile eski yarım altın arasında 10 TL ye varan fark bulunmaktadır. Yani eski yarım altını yeni yarım altından daha ucuza temin edebilmektesiniz. Uzun vadede yatırım yapacaklar için eski yarım altın almaları avantajlı olacaktır. Çünkü şuan yeni tarihli bir yarım altın alındığında yıl bitiminde otomatikman eski tarihli olacağından yeni tarihli almak yatırımcılar için alırken daha fazla para ödemek demektir. Altın bozdurulurken hurda fiyatı üzerinden hesaplandığı için eski ya da yeni olması birşey farkettirmeyecektir. Kısacası eski yarım altın bulduğunuzda kesinlikle almalısınız çünkü eski tarihli altınları bulmak sıkıntılıdır. Kuyumcular bile bulmakta zorlanmaktadırlar, toptancılardan temin edilememekte ancak müşterilerden geldiğinde ellerinde bulundurabilmektedirler.

“Eski yarım altın almalı mıyım?” gibi kafanızda oluşan bir soru varsa yapılan açıklamalardan sonra cevabınızın kesinlikle evet olduğunu öğrenmektesiniz. Eski-yeni farketmeksizin altın altındır uzun vadeli yatırımcılar için. Elinizde çok büyük bir mebla yok ama küçümsenecek kadar da az değil ise eski yarım altın almanız mantıklı bir yatırım olacaktır. Çünkü altın yıllardır artmakta ve yatırımcılarını her zaman kazandırmıştır.

Eski Yarım Altın Nerelerden Alınır?

Eski yarım altın kuyumculardan ve pek çok alışveriş sitelerinden temin edilebilir. Ancak internet üzerinden alışveriş yapılan siteler üzerinden altın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Site incelenmeli, ürün özelliklerine bakılmalı ve bilgileri okunmalı, daha önce alışveriş yapan kullanıcıların yorumları incelenmeli ve öyle karar verilmelidir. Doğru ve güvenilir bir site bulduğunuzda yapılan kampanya ve fırsatlarla uygun bir fiyatla yapmanız da mümkündür. Bu da alışveriş sitelerinin avantajlı yönüdür.

Ayrıca internet üzerinden yaptığınız alışverişinizde paketleme özellikleri de öğrenilmeli aldığınız ürünün belli olmadan gönderildiği seçenekler tercih edilmelidir. Yıllardır alışılagelmiş şekilde altın almak isteyen yatırımcılar ise fiziksel olarak bir kuyumcuya gidip eski tarihli olduğunu belirterek altınlarını alabilirler. Tabi ki kuyumculardan alınan altınlarda da riskler bulunmaktadır. Sahte olabilme ihtimalleri vardır. Bu nedenle bilinen ve güvenilir kuyumculardan yatırım yapılmalıdır. Ayrıca kuyumcular odasının belirlediği piyasa fiyatına uyma zorunlulukları olmadığı için kuyumcular arası da soruşturma yapılıp fiyat öğrenilmeli ve ona göre yatırım yapılmalıdır. Hafta içi çalışma saatleri dahilinde alım tercih edilmelidir. Çünkü hafta sonu altın alım ve satımı arasındaki fiyat farkının artmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN