Eski Teklik Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın Nedir?

Dünyayı baştan çıkaran metal olarak tanımlanan Altın, ışıltılı göz alıcı ve parlak sarı renktetir. Dünyayı baştan çıkaran denmesinin sebebi değeri ve ülkelerin bu nedenle birbirleriyle savaşmasıdır. Kimyada AU sembolü ile gösterilen altın, asitlere karşı oldukça dayanıklı bir madde olup doğada sert halde bulunarak kolay işlenebilmektedir. Bu gibi özellikleri insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmektedir. Havadan ve sudan etkilenmeyen Altın, ayrıca kolay tepkimeye de girmemektedir. Paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmayan altın saf haldeyken ise çok yumuşak bir özelliğe sahiptir. Saf halinin yumuşak olması kolayca biçimlendirilmesini de olanaklı kılmıştır. Altına ait ilk kayıtlar M.Ö. 3200 yıllarına dayanmaktadır. Peru’da M.Ö. 2000 yılına ait altın ziynet eşyalarının kalıntıları bulunmuş, altına olan düşkünlükleri görülmüştür. M.Ö. 550 yıllarında ise Lidyalılar altını para olarak kullanmaya başlamış ve ticaret dönemine sokmuşlardır.Altın keşfedilip kullanılmaya başlanıldığından beri eşya yapımında da kullanılmaktaydı ancak Türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır. Görüldüğü üzere altının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır ve insanoğlunun yararlandığı ilk metal olduğu düşünülmektedir. Ayrıca çoğu medeniyet tarafından kutsanılan altın, Mısırlılar için Altının tanrının nefesi olduğu kabul edilmiştir. Ülkemizde altın; Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, İzmir ve çevresinde çıkarılmaktadır. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkarılmaktadır. Tarihte tüm dünyada günümüze kadar çıkarılan tüm altın eritilse tam olarak 3 olimpik yüzme havuzunu doldurabileceği gerçeği de bilinmektedir. Altının uluslararası para sisteminde, finansal evrenin gizli bilgisi olduğu unutulmamalıdır. Altının her zaman en mantıklı, avantajlı yatırım ürünü olduğu unutulmamalı, uzun vadeli yatırımlarınız için iyi seçeneklerin başında gelmektedir.

Altının Genel Özellikleri

Sembolü: Au
Atom Numarası: 79
Atom Ağırlığı: 196.966569
Elemet serisi: Geçiş Metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Parlak sarı

Altın, bilinen tüm metaller içinde en şekil verilebilir metal olması, iyi bir ısı ve elektrik iletkeni olması, nitrik asitten etkilenmemesi  özellikleri ile geniş bir alanda kullanılabilir olduğunu da göstermektedir. 24 ayar altına “Arı altın” adı verilir. Saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanır. 1000’de 900’lük altın para 22 ayar altından basılır. Merkez bankalarında ve kuyumcularda ki altının kapsamı %99.5’dir. Arı altın kolay dövülmekte, sertliğini arttıtmak için ise başka metallerle alaşım yapılmaktadır. Altın sertliğini arttırmak için eklenen metallerden en çok kullanılanları bakır, platin(nadir olarak) ve gümüştür. Bakır, altın para veya sarı altında kullanılmakta; gümüş ise ingiliz altınında ve beyaz altında yer alır. İşlenen altın ayarları ülkeden ülkeye değişmekte; 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 10 ayar şeklindedir. Altından üretilen şeylerin üzerine ayarlarının yer aldığı damgalar vurulur.

Kuyumculukta en sık tercih edilen altın, kırmızımsı bir renge sahip bakır alaşımları olduğu bilinmektedir. Yeşil altın olarak bilinen, altına gümüş ilave edilerek yapılan alaşımlardır. Beyaz altın olarak bilinense altının paladyum veya nikel ile yapılan alaşımlarıdır. Nikel zehirli olduğu için Avrupa’da nikel alaşımlı altının üretimi sınırlandırılmıştır.

Altın Ayarları

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, mücevhercilikteki saflığı ise “ayar” ve “karat” terimleriyle ifade edilmektedir. Uluslarası sektörde karat kullanılırken Türkiye’de altın “ayar”, pırlanta ise “karat” terimiyle kullanılır. 24 ayar altın % 100 saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanmaktadır. 22 ayar % 91,6 oranında saf altındır. 916 milyemle tanımlanır. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır. 18 ayar altın %75  saflık ile 750 milyem olarak ifade edilmektedir. 14 ayar altın %58,5 oranında altın içerir ve 585 milyemdir. Altın, tamamlayıcı metali gümüş ağırlıklı ise yeşil altın, çinko ise sarı altın, nikel ve platin ise beyaz altın, bakır ise kırmızı altın tonlarında renkler kazanabilmektedir.

Eski Teklik Altın Nedir?

Teklik altın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eden, para yerine geçebilen ve üretme-basma yetkisi sadece Darphane kurumunda bulunan Cumhuriyet altınlarından biridir. Halk arasında tam altın, birlik altın olarak da anılan teklik altının iki çeşiti vardır. Bunlardan biri tam Cumhuriyet ziynet altınıdır ve 22 ayar olup 7,016 gramdır. Diğeri ise tam Ata altındır ve 7,216 gram olup o da aynı şekilde 22 ayardır. Ata altın, ziynet altına göre biraz daha ağır ve farklıdır fakat ikisi de cumhuriyet altınıdır. Genellikle tam ziynet altın tercih edilir. Teklik Altın günümüzde en çok yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Çünkü 22 ayar olması içerisinde 24’te 22 oranında saf altın bulundurduğu anlamına gelmektedir. Bir adet külçe altından 149 tane ata altın, 153 tane ziynet altın elde edilir.Alış fiyatı diğer altına göre biraz daha yüksek olsa da satarken aynı şekilde yüksek fiyattan satılır. Ayrıca altına yatırım yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus işçiliktir ve teklik altın işçiliği az olması nedeniyle iyi bir yatırımdır.

Cumhuriyet ata altını, Cumhuriyet ziynet altınlarına göre çapları daha küçük, kalınlığı ve ağırlıkları daha fazladır. Cumhuriyet Ata Altınlarının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve altına Cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923 rakamı ve bunun altına da bir çizgi çekilerek altının basılış tarihi Cumhuriyetin hangi yıldönümüne tesadüf ederse o yıl dönümünü ifade eden rakam bulunur. Diğer tarafında ise “Hakimiyet Milletindir” ibaresi, Atatürk’ün resmi ve resmin altında “Ankara” ibaresi bulunur. Kenarlarındaki tırtılı düzdür. Cumhuriyet Ziynet Altınlarının bir yüzünde kaligrafik yazı ile “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ile basıldığı tarih, diğer yüzünde ise Ortasında Atatürk’ün resmi ve kenar süslemesi yıldızlarla ve yıldızların etrafı da kenarlarına kadar nakış ile süslenmiştir. Kenarı eğik tırtıllıdır. Cumhuriyet altınlarının ayarı, ağırlıkları ve kalitesi aynı standardı taşımaktadır. Yeni tarihli ve eski tarihli Cumhuriyet altınları arasında basım tarihi dışında hiçbir fark bulunmadığı da bilinmelidir.

Altın alırken ödeyeceğiniz işçilik payı, siz altınınızı bozdururken önemsiz olacaktır. Altınınızı satın alacak kişi, sadece ayarına ve ağırlığına önem verecektir. Bu nedenle çok işçiliği olan ürünler genellikle satılırken büyük zarara neden olur. Ayrıca altın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus altının eski ya da yeni olmasıdır. Cumhuriyet altınları, devlet darphanelerinde basıldıkları için güvenilirdir, bu nedenle üzerlerinde basım tarihleri ya da basıldıkları tarihin Cumhuriyetin kaçıncı yılına denk geliyorsa o sayı olduğunu görebilirsiniz. Eğer alacağınız altının bu yıl içerisinde basılmış ise yeni, geçmiş yıllarda basılmış ise eski altındır. Altına yatırım yapacaklar olan insanlar eski teklik altın tercih etmelidir. Çünkü bu yıl içerisinde aldığınız yeni altını hemen bu yıl içerisinde bozdurmazsanız, gelecek yıl eski altın olacak ve değer kaybedecektir. Bu da sizin zarara uğramanız anlamına gelir. Uzun süreli yatırım yapacak olan yatırımcıların eski teklik altın almaları kesinlikle tavsiye edilmektedir. 

Eski Teklik Altın Nerelerden Alınır?

Eski teklik altın kuyumculardan temin edilebilmektedir. Hatta kuyumculardan teklik altın almak istediğinizde ve eski tarihli bulduğunuzda mutlaka almalısınız. Eski tarihli teklik altın alarak ödeyeceğiniz miktardan da tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca çeşitli online alışveriş sitelerinden de temin edilebilmektedir. Altını alacağınız web sitesini iyi bir şekilde araştırmalı, güvenilirliğinden emin olmalısınız. Daha önce alışveriş yaparın kullanıcı yorumları incelenerek analiz yapılmalı ve ikna olduğunuz taktirde alışveriş yapmalısınız. Ek olarak paketleme şekli hakkında bilgi alınmalı, gönderim sürecinde aldığınız ürünün belli olmadığı bir işlem ile gönderileni tercih etmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN