Eski Gremse Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın Nedir?

Tüm zamanların en değerli madeni olarak bilinen altın, geçmişten günümüze en çok tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Altın fiziksel olarak parlak sarı renkli ve ışıltılı göz alıcı bir metaldir. Ağır metaller arasında yer alan altın, kimyada AU sembolü ile temsil edilir. Doğada sert halde bulunmasının yanında asitlere karşı çok dayanıklı bir maddedir. Havadan ve sudan etkilenmeyen altın çok kolay tepkimeye girmemekle birlikte kolay bir şekilde işlenebilmektedir. Altın ısı ve elektriği de çok iyi iletmektedir. İlkçağlardan beri atının bu gibi özellikleri insanların dikkatini çekmektedir. Saf hali çok yumuşak bir özellikte olan altın kendisinin kolay bir şekilde biçimlendirilmesini de mümkün kılmıştır. Ayrıca kararmayan, paslanmayan ve donuklaşmayan bir özelliğe sahiptir. Altına ait ilk kayıtlar M.Ö. 3200 yıllarına dayanmaktadır. Peru’da M.Ö. 2000 yılına ait altın ziynet eşyalarının kalıntıları bulunmuş, altına olan düşkünlükleri görülmüştür. M.Ö. 550 yıllarında ise Lidyalılar altını para olarak kullanmaya başlamış ve ticaret dönemine sokmuşlardır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir. Türk boylarında İskit ve Sormatların (M.Ö. 1000) milli kahramanları konu alan altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir.Türkler ise müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlar ve altını sadece süs eşyası olarak kullanmışlardır. Görüldüğü üzere altının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır ve insanoğlunun yararlandığı ilk metal olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde altın; Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, İzmir ve çevresinde çıkarılmaktadır. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkarılmaktadır. Bütün Dünya’da yılda 1000 ton kadar elde edilen altın, para, süs eşyası yapımında ve tıp’ta kullanılmaktadır.Türkiye’de bugün tahmin edilen altın stoğu beş bin ton civarındadır ve dünya stoklarının %5’ ine denk geldiği düşünülmektedir. Uzun vadeli yatırımların baş tacı Altındır. Ekonomistler tarafından “güvenli liman” adı verilen altın, ayrıca yoğun olarak ticareti yapılan ve bir çok ticari platformlarda yatırım enstrümanı olarak kullanılan metaldir. Altın kriz ortamlarında, savaşta ve ekonomilerde belirsizlik yaşandığı dönemlerde artış göstermektedir.

Altının Genel Özellikleri

Sembolü: Au
Atom Numarası: 79
Atom Ağırlığı: 196.966569
Elemet serisi: Geçiş Metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Parlak sarı

Altın, bilinen tüm metaller arasında en şekil verilebilir olması, ısı ve elektriği çok iyi iletmesi, nitrik asitten etkilenmemesi ve değerli olması karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. 24 ayar altına “Arı altın” adı verilir. Saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanır. Merkez bankalarında ve kuyumcularda ki altının kapsamı %99.5’dir. Arı altın kolay dövülmekte, sertliğini arttıtmak için ise başka metallerle alaşım yapılmaktadır. Altın sertliğini arttırmak için eklenen metallerden en çok kullanılanları bakır, platin(nadir olarak) ve gümüştür. Bakır, altın para veya sarı altında kullanılmakta; gümüş ise ingiliz altınında ve beyaz altında yer alır. İşlenen altın ayarları ülkeden ülkeye değişmekte; 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 10 ayar şeklindedir. Altından üretilen şeylerin üzerine ayarlarının yer aldığı damgalar vurulur. Altınınızı alırken bu damgalara dikkat etmelisiniz. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır. Altın, mücevherat ve kuyumculuk, endüstri, tıp, yiyecek ve içecek, elektronik gibi alanlarda kullanılması altının geniş bir kullanım ağının olduğunu göstermektedir.

Altın Ayarları

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, mücevhercilikteki saflığı ise “ayar” ve “karat” terimleriyle ifade edilmektedir. Uluslarası sektörde karat kullanılırken Türkiye’de altın “ayar”, pırlanta ise “karat” terimiyle kullanılır.

  • 24 ayar altın % 100 saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanmaktadır.
  • 22 ayar % 91,6 oranında saf altındır. 916 milyemle tanımlanır. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır.
  • 18 ayar altın %75  saflık ile 750 milyem olarak ifade edilmektedir.
  • 14 ayar altın %58,5 oranında altın içerir ve 585 milyemdir.

22 ayar altının %8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır. Altın, tamamlayıcı metali gümüş ağırlıklı ise yeşil altın, çinko ise sarı altın, nikel ve platin ise beyaz altın, bakır ise kırmızı altın tonlarında renkler kazanabilmektedir.

Eski Gremse Altın Nedir?

Gremse altın olarak adlandırılan altın, herkes tarafından bilinse bile çok fazla piyasası olan bir ürün değildir. Kolay kolay bulunamamasının sebepleri arasında yüksek fiyatını gösterebiliriz. Gremse ya da bazen halk arasında söylenildiği şekli ile gremisa altın, aslında değer olarak 2 buçuk tam altına denk gelmektedir. Bu nedenle iki buçukluk altın olarak adlandırıldığı da olur. 10 adet çeyrek altına ve 5 adet yarım altına denk geldiğini de söyleyebiliriz. T. C. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmaktadır. Cumhuriyet altınlarından biri olan gremse altın diğer bütün cumhuriyet altınları gibi 22 ayar 0.916 saflıkta olarak üretilir. Yani gremse altın 916 milyemdir. Cumhuriyet ziynet altın ve Ata altın olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Gremse altının ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti Darpanesi ibaresi ile üretim tarihi bulunmaktadır. Gremse altının tasarımı tam altın ile aynıdır. Yani gremse altın tam altın ile aynı görünümdedir ancak iki altın türünün ağırlık ve boyutları farklıdır.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan bu altın devlet güvencesi altındadır.Gremse altınlar, 40 milimetre çapındadır. Gremse ziynet altın 22 ayar altından 17,54 gram ağırlığında üretilirken, gremse Ata altın aynı şekilde 22 ayar altından fakat 18,041 gram ağırlığında üretilir. Yani gremse Ata altın, gremse ziynet altına göre bir miktar daha ağırdır.
Gremse Altın
genellikle yatırım amaçlı tercih edilir hatta fiyatından ötürü yüksek bütçeli yatırımcılara hitap ettiği söylenebilir. Çünkü diğer cumhuriyet altınlarında olduğu gibi bu altının da işçiliği düşüktür. Bilindiği üzere kuyumcudan altın alırken eğer amacınız yatırım yapmaksa işçiliğe dikkat etmeniz gerekir. Siz satın alırken fiyata yansıyacak işçilik payı, altını bozdurmak istediğinizde önemsiz olacaktır. Bu nedenle çok işçilikli ürünler sizi zarara uğratır. Gremse altın az işçiliği nedeniyle yatırım yapacak kişiler tarafından tercih edilebilir. Bir diğer önemli nokta gremse altının üzerinde yazılı olan basım tarihi ya da basım tarihinin denk geldiği Cumhuriyet yılıdır. Eğer bu yıl içerisinde üretilmiş yeni bir gremse altın almayı tercih ederseniz gelecek sene altınınız eski altın olacak ve değer kaybedecektir. Yatırımcıların eski gremse altın tercih etmeleri faydalı olacaktır.

Eski Gremse Altın Nerelerden Alınır?

Eski gremse altın kuyumculardan temin edilebileceği gibi internet üzerinden satış yapan harem altın, gittigidiyor, hepsiburada, n11, akakçe gibi online sitelerden de edilebilir. İnternet üzrinden altın alırken siteyi incelemeli, güvenli olup olmadığından emin olmalısınız. Ürünlerin sertifkalı olup olmadığı, sitenin sizlere sunduğu güvenlik sertifikaları incelenmelidir. Daha önce alışveriş yapan kullanıcı yorumları okunarak herhangi bir sıkıntı yaşanılmış mı öğrenilmelidir. Ayrıca aldığınız altının gönderilirken kullanılan paketleme yöntemi hakkında bilgiler okunmalı, paketin içeriğinin belli olmadığı siteler terih edilmelidir. Fiziksel olarak gidip altınını almak isteyen yatırımcılar ise güvendikleri bir kuyumucuya giderek eski gremse altınlarını alabilirler. Eski gremse altınlar çok alınmadığı için piyasada nadir şekilde bulunurlar. Yüksek fiyatlı bir altın çeşidi olduğu için yüksek yatırımcılar dışında tercih edilmemektedir. Kuyumculardan alınan altınlarda da sıkıntılar yaşanabilir. Sahte olabilme ihtimalleri vardır. Bu nedenle bilinen güvenilir kuyumcular tercih edilmelidir. Ayrıca kuyumcular odasının belirlediği fiyata uyma zorunluluğu olmayan kuyumcular farklı fiyatlarla karşımıza çıkabilir. Piyasa araştırılıp en doğru fiyatı veren kuyumcu tercih edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN