Eski Çeyrek Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın Nedir?

Geçmişten günümüze altın, ışıltısı ve göz alıcılığıyla en değerli yatırım aracı olarak yerini korumaktadır. Parlak sarı bir renge sahip olmakla birlikte ağır bir metaldir. Kimyada AU sembolü ile gösterilmekle birlikte asitlere karşı dayanıklı bir madde olmakta ve doğada sert halde bulunarak kolay işlenebilmektedir. Bu gibi özellikleri insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir. Havadan ve sudan etkilenmediği gibi kolayca tepkimeye de girmemektedir. Paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmayan altın saf haldeyken ise çok yumuşak bir özelliğe sahiptir. Saf halinin oldukça yumuşak olması kolayca biçimlendirilmesini de olanaklı kılmıştır. Altına ait ilk kayıtlar M.Ö. 3200 yıllarına dayanmaktadır. Peru’da M.Ö. 2000 yılına ait altın ziynet eşyalarının kalıntıları bulunmuş, altına olan düşkünlükleri görülmüştür. M.Ö. 550 yıllarında ise Lidyalılar altını para olarak kullanmaya başlamış ve ticaret dönemine sokmuşlardır. Altına önem veren medeniyetler arasında ise; Yunan, İran, Makedonya, Asur, Sümer ve Lidyalılar yer almaktadır. Görüldüğü üzere altının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır ve insanoğlunun yararlandığı ilk metal olduğu düşünülmektedir. Bozulmaması, pırıltısı ve az bulunması her dönemde ilgi görmesine neden olmuştur. Ülkemizde altın; Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, İzmir ve çevresinde çıkarılmaktadır. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkarılmaktadır.

Altının Genel Özellikleri

Sembolü: Au
Atom Numarası: 79
Atom Ağırlığı: 196.966569
Elemet serisi: Geçiş Metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Parlak sarı

24 ayar altına “Arı altın” adı verilmekte ve bu altının saf altın olduğu unutulmamalıdır. Saf altın ise 1000 milyem olarak tanımlanır. Merkez bankalarında ve kuyumcularda ki altının kapsamı %99.5 olduğu bilinmektedir. Arı altın saf altın olduğu için kolay dövülmekte, sertliğini arttırmak için ise başka metallerle alaşım yapılmaktadır. Altın sertliğini arttırmak için eklenen metaller bakır, platin(nadir olarak) ve gümüştür. Bu metallerden platin çok az nadir diyebileceğimiz kadar az kullanılmaktadır. Bakır, altın para veya sarı altında kullanılmakta; gümüş ise İngiliz altınında ve beyaz altın alaşımlarında kullanılmaktadır. İşlenen altın ayarları ülkeden ülkeye değişmekte; 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 10 ayar şeklindedir. Altından üretilen şeylerin üzerine ayarlarının yer aldığı damgalar vurulur.

Altın Ayarları

Altının kimyadaki saflığı “yüzde” ile, mücevhercilikteki saflığı ise “ayar” ve “karat” terimleriyle ifade edilmektedir. Uluslarası sektörde karat kullanılırken Türkiye’de altın “ayar”, pırlanta ise “karat” terimiyle kullanılır.

-24 ayar altın % 100 saf altındır ve 1000 milyem olarak tanımlanmaktadır.

-22 ayar % 91,6 oranında saf altındır. 916 milyemle tanımlanır. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır.

-18 ayar altın %75  saflık ile 750 milyem olarak ifade edilmektedir.

-14 ayar altın %58,5 oranında altın içerir ve 585 milyemdir.

Altın, tamamlayıcı metali gümüş ağırlıklı ise yeşil altın, çinko ise sarı altın, nikel ve platin ise beyaz altın, bakır ise kırmızı altın tonlarında renkler kazanabilmektedir. Görüldüğü üzere saf altına yapılan her metal alaşım ile altının rengi değişmektedir.

Eski Çeyrek Altın Nedir?

Günümüzde en çok hediyelik amaçlı tercih edilen çeyrek altın aynı zamanda birikim için de kullanılan bir altın çeşididir. Ufak boyutlarına rağmen değerli oluşu ve doğru zamanlama ile kar edilebilirliği ile dikkat çeken bu altınla ilgili önemli birkaç nokta bulunmaktadır. Çeyrek altın Cumhuriyet altınlarından biridir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından devlet güvencesinde basılması nedeniyle çok tercih edilen bir üründür. Ata altın ve ziynet altın olmak üzere iki çeşidi bulunur. Bu iki altının boyutları ve ağırlıkları farklıdır. Üretimleri devlet tarafından belirlenmiş standartlara uygun boyut ve şekillerde yapılmaktadır.

Çeyrek Ata altın 1,804 gram olup 22 ayar altından üretilir. Çeyrek ziynet altın ise 1,754 gramdır ve bütün Cumhuriyet altınlarında olduğu gibi 22 ayar altından üretilir. İçerisinde 24’te 22 oranında saf altın bulunmaktadır, bu da yaklaşık olarak içerisinde 1,605 gram has altın olduğu anlamına gelmektedir. Her bütçeye uygun oluşu nedeniyle yatırım için de kullanılan çeyrek altın halk arasında küçük altın olarak da anılır. Bir yüzünde Atatürk portresi vardır, diğer yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti yazısı görülebilmektedir. Çeyrek altın alışverişin bir diğer nokta altını satın almadan önce üzerindeki tarihe dikkat etmektir. Çünkü bulunduğumuz yıl içerisinde üretilen çeyrek altınlar yeni çeyrek altın olarak, geçmiş yıllarda üretilmiş olan çeyrek altınlar eski çeyrek altın olarak geçmektedir. Artık birçok kurumda bu ürünler bozdurulurken yeni veya eski ayrımı yapılmasa da satın alırken yeni altın almak size daha pahalıya mal olacaktır. Yatırım amaçlı çeyrek altın almak isteyen kişiler eski çeyrek altını tercih etmelidir. Böylece zarar etme riskleri daha az olacaktır.

Eski tarihli çeyrek altın, içinde bulunduğumuz yılda basılmayan, yani geçmiş yıllarda üretilen çeyrek altın demektir. Şuanda bulunduğumuz yıl harici geçmiş yıllara ait tüm altınlar eski tarihli sayılmakta ve bu ad altında alım ve satışı yapılmaktadır. Eski tarihli çeyrek altın yeni tarihli çeyrek altınlara göre piyasada, güncel piyasa fiyatından yaklaşık olarak 5 TL daha ucuza satılmaktadır. Eski tarihli çeyrek altının daha ucuza satılmasının sebebi darphaneye yeni tarihliler için ödenen damga vergisinin olmamasıdır. Çünkü genellikle eski tarihli çeyrek altınlar müşterilerden temin edilmektedir. Elinizdeki eski tarihli çeyrek altınınızı bozdurmak istediğiniz zaman yeni tarihlilerden daha düşük fiyata bozdurulur algısı tamamen yanlıştır. Çünkü altınlarınızı bozdururken ister yeni ister eski tarihli olsun kuyumcu her zaman eşit hurda değeri üzerinden hesaplar ve aynı fiyatı verir. Çeyrek altının hurda altın olarak ağırlığı 1,75 gramdır ve bu gram üzerinden hesaplama yapılır. Bu hesaplamada ise tarihin hiçbir etkisi yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer uzun vadede yatırım yaptığınız altını bozdurmayı düşünmüyorsanız eski tarihli almanız daha avantajlıdır. Eski altın ile yeni altın arasında hiç bir fark olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Eski altının gramı da aynı yeni altının gramı da aynıdır. Bu sadece çeyrek altın için geçerli değil yarım ve tam altında geçerlidir. Ayrıca eski tarihli altınlar vergiden de muaf tutulmaktadırlar.

Tüm bu açıklamalara karşı, “eski tarihli çeyrek altın alınmalı mı?” gibi bir soru sorduğunuzda cevabınız kesinlikle evet olmalıdır. Eski tarihli altın gerçekten ekonomiktir. Bu altınları bulmak da güçtür. Yeni tarihliyi her yerden temin edebilirsiniz ama eski tarihlileri kuyumcular bile temin ederken sıkıntı çekmektedir. Toptancılardan temin edilememekte ancak müşterilerden geldikçe ellerinde bulunmaktadır. Kısacası eski tarihli çeyrek altın bulduğunuzda uzun vadeli bir yatırım yapacaksanız kaçırmamalı hemen almalısınız. En karlı yatırım aracı altın olduğu unutulmamalı yıllardır artmış ve yatırımcılarının yüzünü her daim güldürmüştür.

Eski Tarihli Çeyrek Altın Nereden Alınır?

Eski tarihli çeyrek altın kuyumculardan alınabileceği gibi ürün satışı yapan online alışveriş sitelerinden de alınabilmektedir. Ancak internet üzerinden alışveriş yapılan siteler üzerinden altın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Site incelenmeli, ürün özelliklerine bakılmalı ve bilgileri okunmalı, daha önce alışveriş yapan kullanıcıların yorumları incelenmeli ve öyle karar verilmelidir. Doğru ve güvenilir bir site bulduğunuzda yapılan kampanya ve fırsatlarla uygun bir fiyatla yapmanız da mümkündür. Bu da alışveriş sitelerinin avantajlı yönüdür. Ek olarak internet üzerinden yaptığınız alışverişinizde paketleme özellikleri de öğrenilmeli aldığınız ürünün belli olmadan gönderildiği seçenekler tercih edilmelidir. Yıllardır alışılagelmiş şekilde altın almak isteyen yatırımcılar ise fiziksel olarak bir kuyumcuya gidip eski tarihli olduğunu belirterek altınlarını alabilirler. Tabi ki kuyumculardan alınan altınlarda da riskler bulunmaktadır. Sahte olabilme ihtimalleri vardır. Bu nedenle bilinen ve güvenilir kuyumculardan yatırım yapılmalıdır. Ayrıca kuyumcular odasının belirlediği piyasa fiyatına uyma zorunlulukları olmadığı için kuyumcular arası da soruşturma yapılıp fiyat öğrenilmeli ve ona göre yatırım yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN