Çeyrek Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altının kullanımı çok geçmiş zamandan günümüze kadar kullanılan değerli bir metaldir. Doğada yaygın ve saf olarak bulunan altının yapısı oldukça yumuşak, parlak sarı ve işlenebilmektedir. Doğada saf bulunuyor diyoruz ancak içerisinde binde bir olsa bile farklı bir ürün bulunmaktadır. Altının kullanımı M.Ö’ li zamanlara kadar dayanmaktadır, hatta ilk zamanlar altın çubuklar para yerine kullanılmaya başlanmış fakat sonraları kağıt para basımı ile birlikte altın ziynet eşyası halene gelmiştir. Doğada yaygın olarak alüvyonlu topraklarda yani dere yataklarına yakın yerde oldukça sık rastlanmaktadır. Ayrıca altının kararlı bir element çeşidi olmasından kaynaklı olarak paslanma, oksitlenme gibi deforme olma olaylara rastlanmamaktadır. Bu durumda altının değerini günümüze kadar katlanarak artmasına neden olmuştur.

Altın hem yatırım amaçlı hem de takı olarak kullanılmaktadır. Yatırım amaçlı olarak kullanılan altın türlerine bakacak olursak eğer cumhuriyet altını, yarım altın, çeyrek altın, gram altın ve külçe altın gibi  çeşitleri yer almaktadır. Aynız zamanda az işlenmiş bilezikler ve diğer takılarda yatırım amaçlı olabilir çünkü az işçilik altını sattığınız zaman size hiçbir değer kaybına neden olmamaktadır.

Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altın eskiden beri hem hediye etmek için hem de yatırım için kullanılan bir araçtır. Devlet darphanelerinde basıldığı için güvenilirdir. Üzerinde basım yılı Cumhuriyet’in kaçıncı yılına denk geliyorsa o sayı yazar. Bu altınlarda yeni ve eski tanımı yoktur. Yani bilindiği üzere 22 ayar bilezikler bozdurulurken ortaya çıkan geçen yıla ait olma durumuyla fiyatın düşmesi hususu bu altınlar için geçerli değildir. Basım yılı ne olursa olsun çeyrek altın aynı altın fiyatlarından satılacaktır. Bunun nedeni ise siz elinizdeki altını satmak istediğinizde kuyumcu bunu hurda altın olarak alacaktır yani sadece ayarı ve gramı önemlidir. Zaten çeyrek altında dahil bütün cumhuriyet altınları belirlenmiş standartlarda boyutlandırma ile üretilir. Çeyrek altın için bu standartlar ikiye ayrılır. Cumhuriyet ziynet altını olarak çeyrek altın 22 ayar olarak üretilir ve 1.75 grama denk gelmektedir. Diğer bir çeşit olan Ata altında, çeyrek altın yine 22 ayardır, fakat biraz daha ağır olarak 1.80 gr olarak üretilir. Bütün cumhuriyet altınları 22 ayar standardında üretilir. Düğün sünnet gibi olaylarda hediye için iyi bir seçenektir.

Bununla beraber yatırım amaçlı da kullanılabilir. 22 ayar olması nedeniyle saf altından sonra saflığı en yüksek altındır. 24′ te 22 oranında has altın bulundurur, bu nedenle kar etmeniz mümkün olabilir. Ayrıca dünyanın her yerinde maddi bir değeri olduğu için aslında para yerine geçer ve iyi bir yatırımdır. Çeyrek altın aynı zamanda küçük altın ve ya Cumhuriyet çeyrek lirası olarak da anılır.

Altının diğer çeşitlerinden de kısaca bahsetmemiz gerekirse eğer, ilk olarak cumhuriyet altınından bahsetmemiz gerekmektedir. Alta lirası olarak da bilinen cumhuriyet altını yani tam altın 22 ayardan oluşmaktadır ve genellikle bozuk paraya benzetilmektedir. Çünkü kulpsuz olarak üretilmektedir ve bu yüzden genel olarak yatırım aracı olarak tercih edilmektedir. Tam altın 22 ayar ve 7.016 gram ağırlığında olup ve  çapı ise 30 mm’dır. tam altının piyasaya sürümü T. C. Darphanesi tarafından yapılmaktadır. Tam altının ön kısmında ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı basım tarihine yer verilmiştir. Arka kısmında ise; Atatürk resmi ve resmin etrafında kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süsleri bulunmaktadır.

Yarım altın ise isminde de anlaşılacağı gibi tam altının yarısıdır. Yarım altının özellikleri ise 22 ayar ve 3,508 gram ve altın çapı 22 mm olmasıdır.  Cumhuriyet Altını gibi Yarım Altın da T. C. Darphanesi tarafından piyasaya sürülmesi için basımı yapılmaktadır. Yarım altının ön kısmında da ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve basım tarihine yer verilmiştir. Diğer yüzeyinde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır. Yarım altının işçiliği de az olmasından dolayı yatırım aracı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda hediyelik olarak da yarım altın tercih edilebilir.

Böyle yuvarlak altınların dışında birde gram ve külçe altın bulunmaktadır. Gram altın, günümüzde yatırım olarak kullanılan altınlar arasında da hediyelikler arasında da oldukça yaygındır. Yatırım amaçlı olarak yaygın olmasının nedeni hiçbir işçiliği olmayıp direkt olarak gram bazında değerlendirildiğinden hiçbir kayba neden olmamaktadır. Hediyelik olarak tercih edilmesinin nedeni ise 1 gramdan başlayarak gram gram artış göstermektedir. Altın fiyatlarındaki artış nedeni ile tam veya çeyrek altın alamayan insanlarda ellerindeki paraya göre gram altın almayı tercih etmektedirler. Külçe altın ise saf altının sıvılaştırılarak dikdörtgen kaplara dökülmesi ile elde edilmektedir. Hiçbir işçiliği de olmadığından oldukça karlı bir yatırım aracıdır. Gram altında külçe altında sertifika ile satılmaktadır ve sertifikada bu altınların gramları, nerede üretildikleri gibi önemli bilgiler yazmaktadır.

Bunların yanında bir de altının takı alanında kullanılması var, özellikle renkli altınlar oldukça gözdedir. Renkli altınların nasıl elde edildiğinden bahsetmemiz gerekirse eğer saf altının farklı metaller ile karıştırılması ile elde ediliyor. Alaşım haline girdiği metal türüne göre de renginde değişiklik göstermektedir. Hangi metallerin hangi renklere neden olduğuna bir bakacak olursak eğer ilk olarak sarı altının nasıl oluştuğuna bakarsak eğer zaten altın doğada parlak sarı renkte bulunmaktadır. Bu nedenle rengini değiştirmek için başka herhangi bir metal ile karıştırılmasına gerek yoktur. Beyaz altın ise saf altının nikel ve platin ile karıştırılması sonucu elde edilir fakat ilk aşmada kırık beyaz rengi ortaya çıkar ve ikinci aşamada radyum ile kaplanan bu alaşımdan beyaz rengi elde edilmektedir. Yeşil renk ise saf altının gümüş ile karıştırılması sonucunda elde edilir. Son olarak da kırmızı altın da saf altının bakır ile etkileşime girmesi sonucunda da kırmızı rengi elde edilmektedir.

Altın genellikle kuyumculardan alındığı gibi bazı çeşitleri ise bankadan temin edilebilir veya bankada altın hesabı açtırmak da mümkündür hem böylelikle altınları saklama derdi de ortadan kalmaktadır. Bu nedenle çeşitli alternatifleri değerlendirip ona göre yatırım yapılması gerekmektedir. Ayrıca altından yatırım yapmak istiyorsanız işçiliği en az olan çeşitleri seçmenizde fayda vardır, bu nedenle genellikle işlem görmemiş ve saf altı oranı yüksek olan altınları almanızda fayda var. Ayrıca yatırım amaçlı alınan altınları da güvenli yerlerde saklamanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN