Ata Cumhuriyet Toptan Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın sarı renkli ve asitlere karşı dayanıklı bir maddedir. Altın, doğada kolaylıkla bulunabilir ve kolay bir şekilde işlenebilir bir madendir. Tarihten günümüze dek toplam 8,6 trilyon $ altın çıkarılmıştır. Altın ısıyı ve elektriği en iyi iletebilen maddeler arasında yer almaktadır. Yeryüzünde bulunduğu günü deniz sularında da bulunabilir. Altın saf hali ile çok yumuşaktır. Bu sebeple işlemeye uygun değildir. Altının işlenebilmesi için içerisine gümüş, bakır gibi madenler eklenir. Alaşıma giren bu maddeler altının sertleşmesini sağlar. Sertleşen altın üzerinde kolaylıkla işleme yapılabilir. Altının kullanılış yılları İO 3000’lere kadar gitmektedir. O dönemlerde altın devlet tarafından külçe halinde üretiliyordu. Devlet tarafından üretilmesinin sebebi de para olarak kullanılmasıydı. Ticarette kullanımının kolaylaştırılması adına altın işlenmeye başlandı. İşlendiğinde ise para olarak kullanılmak üzere işlendi. Altın para bastırmak gücün ve iktidarın simgesi olarak gösteriliyordu. Türkiye’de para kullanımına geçildiği için altının süs eşyası olarak kullanımı arttı. Altın Türkiye’de ilk kez İstanbul Darphanesi tarafından basılmıştır. Altın farklı olarak birçok sektörde aktif olarak kullanılan bir madendir. Ortaya çıktığı dönemden bugüne dek her zaman değerini koruyan nadir madenler arasında yer alır.

Günümüzde altın yatırım için veya süs eşyası olarak kullanılabilir. Altını yatırım için kullanan kişi sayısı ülkemizde oldukça fazladır. Altının uzun sürelerde önemli derecede kar getirisi vardır. Bir benzeri olan gümüş gibi herhangi bir deformasyona kesinlikle uğramaz. Uzun yıllar boyunca fiziksel özelliklerinde hiçbir değişiklik görülmez. Yatırım amacı ile alınan altınlar üzerinde işçilik payı ya çok azdır ya da yoktur. Çünkü işçilik yatırım yapmak için alınacak altınlar için uygun değildir. Fakat takı olarak alınacak olan altınlar için işçilik göz önünde bulundurulmaz. İşçilik payı kısaca açıklamak gerekirse; takı gibi altınlar üzerinde işleme benzeri uygulamalar yapılır ve bu işlemler işçilik gerektirmektedir. Üzerindeki işçilikten dolayı da maliyeti artar. Bu maliyet altının satışı yapılırken üzerine eklenir. Eğer o altını satmak isterseniz işçilik payı göz önünde bulundurulmaz. Altının ayarı ve gramı göz önünde bulundurularak alım yapılır. Bu sebepten dolayı işçiliği olan altınlar yatırım için uygun değildir. Bazı bilezik çeşitleri üzerinde işçilik azdır, belki o tarz altınlar yatırım hem de takı için tercih edilebilmektedir. Altın alırken özellikle aldığınız dönemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Altın fiyatı üzerinde doların etkisi büyüktür. Çünkü dünya piyasalarında altın satışları dolar üzerinden yapılır. Bundan dolayı dolar üzerindeki düşüş ve yükselişler altının da fiyatını etkiler. Yatırım için altın almak önemli analizler gerektiren bir konudur. Geniş çaplı bir araştırma yapmadan kesinlikle altın almayı tercih etmeyiniz.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Osmanlı döneminde üretilen ziynet altın, Cumhuriyet’ten sonra yerini Cumhuriyet altınına bırakmıştır. Devlet tarafından standartları belirlenmiş, değişik boyut ve ağırlıklarda basılır, bu nedenle güvenlidir. Darphanede üretilir ve üzerine Atatürk resmi basılmıştır, paraya benzer bir görüntüsü vardır. Ata Cumhuriyet toptan altınını genel anlamda meskuk ve ziynet olarak ikiye ayırabiliriz. Meskuk dediğimiz şekline aynı zamanda Ata altın ya da altın sikke de denir ve ağırlığı esas alınarak yapılmış 5 çeşidi vardır. Ağırlıkları beşlik (beşi bir yerde) 36.080 gr, iki buçukluk 18.040 gr, tam 7.216 gr, yarım 3.608 gr, çeyrek 1.804 gr şeklindedir. Ziynet altın da aynı şekilde ağırlığına göre 5 çeşide ayrılır. Beşlik (beşi bir yerde) 35.080 gr, iki buçukluk 17.540 gr, tam 7.016 gr, yarım 3.580 gr ve çeyrek 1.754 gr. olarak üretilirler. Baktığımızda Ata altının ziynetinin, altına göre biraz daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle fiyatı biraz daha yüksektir.

Genellikle Ata altının üzerinde kulp bulunmamaktadır. Hepsi 22 ayar altındır. Yani has altına oldukça yakındır ve içinde 24’te 22 oranında saf altın bulunur. 24’te 2 oranında ise diğer metallerle karıştırılmıştır. Çünkü 24 ayar saf altın işlenemeyecek kadar yumuşaktır. İşlenebilir en saf olmaya yakın olan altın 22 ayardır. Altının işlenebilmesi ve kolayca şekil verilebilmesi için alaşıma uğratılır. Bu durumda da altının ayar kavramı ortaya çıkar. Alaşıma giren altın içerisinde bulunan saf altın değerine ayar denir. Uluslararası altın piyasasında kırat olarak da adlandırılabilir. Ata altın olarak bilenen Cumhuriyet sikke altınının üzerinde Atatürk resmi ve altında “Ankara” yazısı görülür. Ayrıca üretim yılı Cumhuriyet’in kuruluş yılından itibaren hangi yıl dönümüne denk geliyorsa o sayı da üzerine basılmıştır. Ziynet altının ise bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazılıyken diğer yüzünde çevresi yıldızlarla süslü bir Atatürk resmi yer almaktadır. Genellikle yatırımdan ziyade hediye etme amaçlı kullanılır. Ayrıca altınların üzerinde yazan yıllarla belli olan eski ya da yeni olma durumları da altın fiyatları üzerinde etkilidir.

Cumhuriyet Altını Nereden Alınır?

Cumhuriyet altını almak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Teknolojinin de gelişme göstermesi ile birlikte insanların alışveriş alışkanlıkları önemli derecede değişiklik gösteriyor. Artık eskiden olduğu gibi insanlar belirli yerlerden sabit olarak alışveriş yapmıyor. Bu değişim altın piyasası için de önemli bir hal aldı. Artık altın almak için kuyumcuları gezmeye gerek kalmadı. İnternet üzerinden altın satışı yapan e-ticaret siteleri hayatımıza girdi. İnternet erişimi sağladığınız bilgisayardan altın satışı yapan internet sitelerine giriş yapıp, kolaylıkla altınınızı alabilirsiniz. Üstelik altınlar sipariş verdikten sonra ev adresinize kadar gelecektir. Güvenliği sağlamak adına size altının sertifikası ve bilgileri de iletilir. İnternet üzerinden altın alımını tercih edenler için ürünün iadesi ve değişimi seçenekleri bile sunuluyor. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren bu alım çeşidinden sizler de hemen faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken internet üzerinden altın satışı yapan bir sayfaya giriş yapıp sipariş vermek. İnternet üzerinden altın almaya güvenmiyorsanız bankadan altın almayı da tercih edebilirsiniz.

Güvenlik açısından neredeyse en uygun seçenek bankalar olarak görülmektedir. Altın almak için internet sitelerinde olduğu gibi istediğiniz bankayı seçip, altın alabilirsiniz. Bankalar altın alacak müşterileri için farklı özelliklerde altın hesabı alternatifleri sunar. Bankadan altın aldığınızda hem güvenilirliği üst düzey olur hem de altınınızı emin ellerde saklayabilirsiniz. Eskiden bankada altın hesabı açmak için belirlediğiniz bir para karşılığında gram altın satın almanız gerekiyordu. Bu yöntemde altının düşüş ve yükseliş yaşadığı zamanlarda zarar edebiliyordunuz. Bankalar bu yönteme alternatif olarak farklı bir yöntem de geliştirdi. Elinizde olan altını bankaya götürüyorsunuz ve altın gramınız kadar altın hesabına sahip oluyorsunuz. Normal altın alımında olduğu gibi bankadan altın alımlarınızda da kar da elde edebilirsiniz zarar da bu tamamen o an ki ekonomik durum ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu iki yol haricinde hepimizin de bildiği kuyumculardan da altın alabilirsiniz.

Kuyumculardan altın almak oldukça basit bir yoldur. Dilediğiniz kuyumcuya gidip istediğiniz şekilde bir altın alabilirsiniz. Kuyumcularda genel olarak tüm altın alımlarına uygun altınlar bulunmaktadır. Yatırım için de takı için de altını kuyumcularda rahatlıkla bulabilirsiniz. Kuyumcular arasında bazen fiyat farkına rastlayabilirsiniz. Bu sebeple kuyumcudan altın alırken birkaç tane kuyumcuyu gezmeyi ihmal etmeyin. Altınınızı ne kadar uygun fiyata alırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Altının nerelerden alınabileceğini sizler için açıkladık. Artık dilediğiniz şekilde altın alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN