22 Ayar Eski Bilezik Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın, her dönemde değerini korumuş en değerli madenler arasında yer almaktadır. Neredeyse hiçbir dönemde değerinde bir düşüş görülmemiştir. Para olarak kullanıldığı zamanlar bile olmuştur. Altın sarı rengi ve doğada bulunabilirliği ile her zaman insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Altın doğada bulunabilme özelliği en önemli özellikleri arasında bulunur. Ayrıca altın saf halinde oldukça yumuşak bir madendir. Bu sebeple altın istenilen şekli alabilir ve işlenebilmektedir. Altın bu özelliğiyle de büyük dikkat çekmiştir. Altın dış etkenlerden kesinlikle hiçbir şekilde etkilenmez. Üzerinde paslanma veya eskimeye dair hiçbir aşınma görülmez. Bu sebeple uzun yıllar boyunca kendisini koruyabilen bir madendir. Günümüzde yüzyıllar öncesine ait bulunan altınlara hiçbir şey olmamasının sebebi de altının etkilenmemesi özelliğidir. Altın artık yatırım ve takı olarak kullanılıyor. İnsanların altın alma tercihleri bu iki seçenek üzerine yapılmaktadır. Hangisi üzerine alım yapacakları tamamen kişilere ait bir tercihtir.  Yatırım için alınacak olan altınlar özellikle işçiliksiz tercih edilir. Takı alırken ise işçilik faktörü göz önünde bulundurulmaz. Takı alırken de az da olsa yatırımı düşünen kişiler ise üzerinde en az işçilik olan altını tercih etmektedirler.

Altında Ayar Nedir?

Altında ayar kavramı altının saflık derecesini belirtmek için kullanılır. Aynı anlamda olan kırat ise uluslararası piyasalarda kullanılan kavramdır. Ayar ve kırat aynı anlama gelen kavramlardır. Altın içerisine belirli materyaller karıştırılır. Çünkü altın saf haliyle çok yumuşaktır. İçerisine karıştırılan materyaller ile şekil alması sağlanır. İçerisine katılan farklı materyaller altının sağlamlaşmasını sağlar. Altın ayarları 9, 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak farklılaşmaktadır. Altının ayarı düştükçe altının fiyatı da düşmektedir. Altın içerisindeki has altının binde oranına ise “milyem” adı verilir.  Altın ayarlarının milyemleri farklı olmaktadır. 22 K altın 916 milyem, 21 K altın 875 milyem, 19 K altın 800 milyem, 18 K altın 750 milyem, 14 K altın 585 milyem, 10 K altın 417 milyem, 9 K altın 375 milyem, 8 K altın 333 milyem olarak değerlendirilir. 24 ayar altın saf altındır içerisinde karışım yoktur. Bu sebeple bu altın genel olarak külçe altın olarak yapılır. Takılarda tercih edilmemektedir. 22 ayar altının ise yüzde 93’lük kısmı altındır. Diğer bölümleri bakır ve gümüş karışımlarından oluşur. Üzerinde taş bulunmayan ve yatırım yapılan altınlarda 22 ayar çoğunlukla kullanılmaktadır. 18 ayar altının yüzde 75’lik kısmında altın bulunur. 14 ayar altının yüzde 53’ünde altın bulunur. 9 ayar altının ise yüzde 33 oranlık kısmında altın bulunmaktadır. Altın üzerinde bulunan örneğin 18 K yazısı altının ayarını göstermektedir. Alırken buna dikkat ediniz. Altının üzerinde bu yazı çok küçük olmaktadır. Düşük ayarlı altınların fiyatları düşüktür. Fakat satarken de hemen hemen aynı düşük fiyatta olacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu sebeple altın alırken yatırım için mi yoksa takı olarak mı alacağınızı belirleyip, ona uygun altın ayarı belirlemeniz doğru olacaktır.

22 Ayar Altın Nedir?

Hem şık birer takı olarak hem de bir yatırım aracı olarak altın en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Yüksek fiyatlı ürünler olan altın takılar, bütçe sıkıntısı çekilen anlarda şık birer aksesuardan birer yatırıma dönüşebiliyor. Eğer bir aksesuar almak istiyor aynı zamanda da bir miktar birikmiş param olsun diyorsanız 22 ayar eski bilezikler sizin için en iyi seçenek olabilir. 22 ayar altın içerisinde %93’lük kısmı saf altın olan altını ifade etmektedir. Diğer yüzdelik kısmında ise başka alaşımlar bulunmaktadır. 22 ayar altının milyemi ise 916’dır. Genellikle takı olarak kullanıldığı için evde saklamaya ya da güvenlikli bir yere gerek duyulmaz ve taşıması kolaydır. İstenildiğinde satıp nakit olarak kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus şudur ki, bir bilezik üzerinde ne kadar işçilik varsa alırken pahalıya alacaksınız ancak satarken size uğratacağı zarar fazla olacaktır. Çünkü bilezik size satılırken üzerine işçilik fiyatı da eklenir ama siz bileziği satacak olduğunuzda sadece ayarı ve ağırlığı önemlidir, işçiliğin bir değeri yoktur. Bu nedenle alacağınız altını takı olarak kullanmak istiyor ama daha çok bir yatırım olarak düşünüyorsanız mümkün olduğunca az işlenmiş bir ürün tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

İşçiliksiz yani has altın gibi bir ürün tercih etmiyorsanız zaten elinizdeki ürünü satarken işçilik bedelinin düşülmesi nedeniyle zarara uğrayacağınız kesindir. Ayrıca alacağınız bileziğin eski ya da yeni olması da çok önemlidir. Çünkü bu ürünler üretilirken üzerine üretim zamanını belirten bir tarih basılır. Bu basılan tarih altın fiyatlarını etkiler. Eğer bu yıl içinde üretilmiş bir bileziği alırsanız ve gelecek sene içinde satarsanız zararınız daha fazla olacaktır. Çünkü yeni ve eski bilezik olarak bu tarihlerle ayırt edilen ürünler eski olarak tanımlandıkları zaman fiyatları düşer. Bu nedenle yatırım amaçlı altın bilezik alacaksanız eski bilezik tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Nereden Alınır?

Altın alımları eskiden sadece kuyumculardan yapılmaktaydı. Fakat gelişen teknoloji ile bu alışkanlıklarda da değişiklikler meydana gelmeye başladı. Kuyumculardan altın alışverişi tabi ki de halen devam etmekte buna alternatif olarak farklı altın alım yöntemleri de devreye girdi. Artık internet üzerinden kolaylıkla altın satın alabilirsiniz. Altın almak için dilediğiniz internet sayfasını seçmeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise sitenin güvenilirliğidir. Belirli onayları almış veya bildiğiniz kuyumcuların internet sayfaları üzerinden altın almanızın hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Güvenilirliği olmayan internet sayfaları üzerinden kesinlikle altın alışverişi yapmayınız. Bu şekilde yatırımınızı boşa gidebilir. Güvenilir sitelerin çoğunda altın alırken size sertifikası da gönderilir. Bu önemli bir etkendir. Altının sertifikası üzerinde tüm bilgileri yer alır. Bu yöntem haricinde bankaları kullanarak da altın alabilirsiniz. Bankadan altın alma işlemi bankalar tarafından çeşitlendirilmiştir. Doğrudan bankaya giderek altın alabileceğiniz, ATM’lerinden altın alabileceğiniz veya doğrudan bankacılık üzerinden altın alabileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. İstediğiniz seçeneği seçip altın alabilirsiniz. Bankadan altın almak az da olsa maliyet açısından farklı olabilir ama alacağınız altının güvenilirliği açısından oldukça önemlidir. Doğrudan bankaya giderek altın alımını tercih ettiğinizde altını aldığınız anda bankaya koyabiliyorsunuz. Yastık altına altın koymak ülkemizde bir gelenek haline gelse de yaygın olduğu kadar tehlikelidir de! Bu sebepten dolayı altınınızı bankaya koyarak tüm tehlikelere karşı korumuş olursunuz. Piyasadaki tüm değerlenmeler altınınızın üzerinde geçerlidir. Altını satmak istediğiniz zamanda bankadan alabilir veya aynı şekilde bankaya satabilirsiniz. Piyasadaki mevcut altın alım fiyatından bankalar da alım yapmaktadır. Bu seçeneği göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Son olarak bir de kuyumculardan altın alma tercihiniz bulunmaktadır. Dilediğiniz kuyumcuya giderek istediğiniz miktarda altın alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken piyasada nadir de olsa sahte altın bulunabilmektedir. Bu durumdan kaçınmak için altın alımı yapacağınız kuyumcuyu iyi belirlemeniz gerekmektedir. Herhangi kötü bir durum ile karşılaşmamak için bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Bunun yanı sıra kuyumcular serbest piyasa anlayışı ile çalışmaktadır. Böyle olmasından kaynaklı ufak miktarlar olsa da altın üzerinde iskonto yapabilmektedirler. Rekabetin hakim olduğu bir piyasa olduğu için sizin kendi dükkanından altın almanızı isteyen kuyumcu bir miktar iskonto yapabilir. Altın alımı yaparken belirtmiş olduğumuz ayrıntılara dikkat etmeniz sizin açınızdan olumlu sonuçlar verecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN