22 Ayar Bilezik Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın tarihi karıştırdığımız zaman çok uzun yıllar önce kullanılmaya başlanan bir metaldir. Altının bozulmaması, paslanmaması, parlaklığı ve az bulunması tarih boyunca ilgi görmesine neden olmaktadır. Hatta ilk zamanlar altın çubuklar haline getirilerek para olarak da kullanılmıştır ve zamanla değeri daha da attığından ziynet eşyası ve yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Altın doğa da genellikle kuvars bakımından zengin alanlar ve alüvyonlu topraklarda yaygın olarak bulunmaktadır. Yani altın doğada serbest bir şekilde bulunan parlak sarı renkli, yumuşak ve işlenebilen değerli bir metaldir. Yumuşak yapısından kaynaklı olarak işlemesini sağlamak amacı ile altın başka metaller ile alaşım haline getirilmektedir. İçerisine giren bu metallerin türü ve cinsi altında bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişikler altının ayarında ve renginde değişiklikler meydana getirmektedir. İlk olarak dilerseniz altında ayarın ne olduğuna bir bakalım.

Doğada bile altın yüzde yüz saflıkta bulunmamaktadır, saf altın olarak adlandırılmış olan altında bile çok az bir oranda olsa bile içerisinde farklı bileşen bulunmaktadır. Zaten altının yumuşak yapısından dolayı şekil verebilmek adına haliyle içerisine farklı metaller karıştırılması gerekmektedir. İşte içerisine karıştırılan bu farklı metallerin oranları altının ayarını oluşturmaktadır. Bu yüzden günümüzde piyasalarda yer alan altınlar 9, 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak sınıflandırılır. Yani buradan da anlaşılabileceği gibi tüm altınlar 24 ayar altı  üzerinden değerlendirilmektedir, çünkü 24 ayar altının 24 ayarı da altından oluşmaktadır.  22 ayar olan altında ise 24′ te 22′ sini altın oluşturmaktadır bu da içerisinde yaklaşık olarak yüzde 93 oranında altın olduğunu gösterir. 22′ lik kısımdan geriye kalan 2 lik kısım ise alaşım bileşeni gümüş ya da bakırdan oluşmaktadır. Burada içerisine giren alaşıma göre altının rengi değişik göstermektedir. Bakır olan 22 ayar altın kırmızı renkte iken gümüş ile alaşım haline getirilen 22 ayar altın gri-sarı renge dönüşmektedir.  Yatırım veya taşsız takılarda 22 ayar altın oldukça sık tercih edilmektedir. Bunu nedeni ise içerisine başka metaller karışmadığından ve işçiliği az olduğundan değerinde kayba neden olmamasıdır.

Çok uzun yıllardır kadınların en sevdiği aksesuar olan altın takılar, günümüzde de yerlerinin sağlamlığını korumaktadırlar. Aynı zamanda iyi bir yatırım aracı olarak görülen altın, insanların istediklerinde ya da zor zamanlarında bozdurup kullanmalarından dolayı kara gün akçesi olarak da anılır. Peki altın alacaksak ve yatırım yapmak istiyor, aynı zamanda da altını takı olarak kullanmak istiyorsak ne yapmalıyız? Durum böyle olunca genellikle tercih 22 ayar bilezikten yana yapılmalıdır. Mümkün olduğunca az işçilikli fakat yine şık olabilen bir üründen yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Çünkü 22 ayar altın bilezik satın almak istediğinizde, kuyumcu bu ürünün satışı için size vereceği altın fiyatlarına aynı zamanda işçilik ücreti ekleyecektir. Ama siz bu ürünü satın alıp daha sonrasında elinizden çıkarmak istediğinizde kuyumcu için sadece bileziğin ayarı ve gramı önemli olacaktır.

Çok işçilikli ürünlerin sizi zarara uğratma miktarı daha fazla olacaktır. Bu nedenle sadece aksesuar olarak altın tercih etmiyorsanız yani aklınızda bunun bir yatırım olması yönünde bir düşünce de varsa mümkün olduğunca düz, işlemesiz yani işçilik masrafı olmayan modelleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. 22 ayar bilezik tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni saflığa en yakın ürünlerden biri olmasıdır. 24 ayar altın işlenemediği için en karlı yatırım yöntemi has altın ya da külçe altın almaktır. İşlenebilir safa en yakın altın olan ise 22 ayar altındır ve satarken size diğer altınlara göre daha çok para getirecektir. Bir diğer önemli husus ise tabi ki altının tarihidir. Her altın için üretim sırasında basılan bir tarih vardır ve eğer bu yıl içinde üretilmiş bir altın alırsanız o yeni bilezik olarak geçer. Bu da demektir ki bu yıl aldığınız ve basımı bu yıl olan ürün gelecek sene eski olacak ve değer kaybedecektir. Bu nedenle yatırım olarak da düşündüğünüz bir alışveriş yapıyorsanız, geçmiş yılların ürünlerini yani eski bilezikleri seçmeniz faydalı olacaktır.

Şimdi ise bu bölümünde de sizlere altında renklerin nasıl elde edildiği hakkında bilgiler verelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi altındaki renk değişikliğini alaşım haline getirilirken kullanılan metal belirlemektedir. Genel olarak renkli altınlar takılarda kullanılmakta ve işçilik gerektiren ürünlerde renge ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yatırım amaçlı olarak renkli altın alınması tavsiye edilmemektedir.

Sarı Altın:

Altın doğada zaten parlak sarı renkte bulunmaktadır, bu yüzden içerisine başka bir metal karıştırılmadan sarı renkli altın kullanılmaktadır.

Beyaz Altın:

Beyaz altın ise iki adımda elde edilen bir altın türüdür, çünkü ilk adımda saf altın nikel ve platin ike alaşım haline getirildiğinde kirli beyaz rengi elde edilmektedir. Sonrasında elde edilen bu tür radyum ile kaplandığından beyaz rengine ulaşılmaktadır.

Yeşil Altın:

Bu rengi elde etmek içinde gümüş ile saf altının alaşım haline getirilmesi gerekmektedir.

Kırmızı Altın:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bakır ile karıştırılan saf altın sonunda kırmızı renge bürünmektedir.

Böylelikle çeşitli metaller ile alaşım haline getirilen saf altından farklı renkler elde edilmektedir. Sonrasında bu renkli altınlar takılarımız ile günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Yazımızda yatırım aracı olarak sizlere 22 ayar bilezikten bahsettik, şimdi ise altının diğer yatırım çeşitlerinin neler olduğuna bir bakalım. Altın çeşitleri kullanım alanları ve büyüklüklerine göre fiyatlarında da farklılık görüşmektedir:

Cumhuriyet Altını ( Ata Lirası):

Genel olarak insanlar cumhuriyet altını ile ata lirasının farklı olduğunu düşünmektedirler, ancak her ikisi de aynı olup sadece iki farklı ismi vardır. Cumhuriyet altını kulpsuz olup, bozuk para şekline bezemektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan Cumhuriyet altını tam 22 ayardır. 22 mm çapında  ve 7,20 gram ağırlığındadır ve bu özellikleri nedeni ile en popüler yatırım altını olarak bilinmektedir. Saf altın olarak ağırlığı ise 6,61 gramdır.

Yarım Altın:

Cumhuriyet altının yarısı ağırlığındadır.  Yarım altın 22 ayar ve 3,508 gramdır ve yarım altının çapı 22 mm’dır.

Çeyrek Altın:

Çeyrek altında diğer altın çeşitleri gibi 2 ayardır ve 18 mm çağındadır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır ve saf altın ağırlı ise 1,59 gramdır. Çeyrek altın yatırım amaçlı olmakla birlikte hediyelik olarak özel günlerde takılmaktadır. Bu nedenle çeyrek altın genellikle kulpludur ancak kulpsuz olanı da bulunmaktadır. Çeyrek altın hal arasında genellikle küçük altın olarak da adlandırılmaktadır.

Gram Altın:

1 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gram’ dan oluşur ve 995 yada 999.9 saflıkta, standart ağırlıkta ve standart saflıktaki küçük saf, işlenmemiş altın türüdür. Özellikle  altın fiyatlarının yükselmeye başladığı zamanlarda gram altına oldukça fazla talep olmuştur. Özellikle hediyelik olarak artık gram altın tercih edilmeye başlanmıştır çünkü insanların gücü yarım ya da çeyrek altın almaya yetmemektedir. Gram altın sertifika ile satılmaktadır bu sertifikada gramı, üretim yeri gibi bilgiler yer almaktadır. Gram altın kuyumculardan alınabildiği gibi bazı banka ATM makinelerinden de alabiliyorsunuz.

Külçe Altın:

Külçe altın dikdörtgen şeklinde olmasının nedeni dikdörtgen şeklindeki kaplara dökülerek soğutulmasından kaynaklanmaktadır. Külçe altındaki ağırlık içerisindeki saf altın oranına göre değişiklik göstermektedir. Külçe altınlar 1 gramdan başlayarak 10 kilograma kadar çıkabilmektedir ve 24 ayar olarak eritilip kaplara dökülmektedir. Gram altın gibi sertifika ile satılmaktadır. Ayrıca külçe altının ağırlık ve saflığı dünyanın birçok yerinde değişim göstermemektedir. Bu yüzden fiyatları da dünya piyasasına göre belirlemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN