18 Ayar Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

İnsanlık tarihi boyunca vazgeçilmeden bir takı materyali olarak kullanılan, bununla beraber birçok insanın bir yatırım aracı olarak gördüğü altın, değerli bir metaldir. Kuyumculuğun bir numaralı ismi olan altın tabi ki doğadan elimize ulaştığı gibi kullanılmıyor. Öncelikle alaşım üretimleri sonrasında işleme süreci gibi aşamalardan geçerek bize sunuluyor. Doğada serbest olarak bulunabilen altın yumuşak, parlak sarı renkte, kolay işlenebilen ve çok değerli bir metaldir. Isıyı ve elektriği çok iyi bir şekilde iletmesi de ayrı bir özelliği olmakla birlikte gerekli yerlerde de kullanılmaktadır. Altın doğada genellikle alüvyonlu topraklarda yani dere yataklarında kumla kumla karışmış parçacıklar veya ince damarlar halinde bulunmaktadır. Saflık derecesi ise ayar ya da kıratla ölçülmektedir ve özellikle takı olarak kullanımlarında kırılganlığını azaltmak amacı ile alaşım haline getirilerek kullanılmaktadır. Altını bu denli özellikleri insanların ilgisini çok uzun yıllar önce çekmeye başlayarak günümüze kadar gelmiştir. Hatta M.Ö. 3200 yıllarında Mısır hükümdarlıkları altını ince çubuklar halinde para olarak kullanmaya başlamıştır. Sonraki yüzyıllarda da artık ziynet eşyası olarak kullanıma geçmiştir. Altının özellikle kararlı bir element olmasından dolayı hava ve su ile tepkimeye girmemektedir. Bu yüzden hiçbir zaman paslanıp kararmaz, bu özelliği de onun değerini ve kullanımı daha da arttırmış ve günümüze yatırım ve ziynet eşyası olarak gelmesini sağlamıştır.

18 Ayar Altının Özellikleri

Aslında doğada bile altın yüzde yüz saf bulunmaktadır, en saf dediğimiz altında bile binde bir bile olsa farklı bileşen bulunmaktadır. Günümüzde piyasada bulunan altınlarda, gerek takılarda gerek külçeler de değişik oranlarda başka metaller ile karışımı bulunmaktadır. Altının içerisine karıştırılan bakır, gümüş, nikel, kurşun gibi metaller altının ayarını belirlemektedir. Takı olarak işlenecek altının en önemli özelliği ayarının düşürülmesidir. Herkes tarafından bilinen 18 ayar, 22 ayar şeklinde terimler, aslında altının saflığını belirtmek için üretilmiştir. Çünkü doğada yüzde yüz saf şekilde altın bulunmamaktadır. En saf altın binde 999.9 saflıktadır ve bu altına has altın yani saf altın denir. Yatırım için iyi bir araçtır ama takı yapmak için işlenmesi çok zordur.

Yumuşak yapısı nedeniyle işlenilen şekil verilemez. ve bu nedenle bu metalin daha sert bir yapıya dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle altın üreticileri, altına şekil vermek amacıyla diğer metallerle karıştırarak alaşım oluşturma yöntemini kullanırlar. Bu da bize ayar terimini kazandırır. Bu yüzden günümüz piyasasında yer alan altınlar 9, 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak sınıflandırılır. Yani 24 ayar bir altının içinde 24′ te 24 altın bulunmaktadır. 18 ayar altının içinde ise 24′ te 18 altın bulunmaktadır. Yani 18 ayar altının içerisinde yaklaşık olarak yüzde 75 oranında altın bulunmaktadır. Kalan kısım ise altını alaşıma dönüştürmek için eklenmiş diğer metallerdir. Ayar düştükçe alacağınız ürünün altın fiyatları da düşer. Bu nedenle yatırım amaçlı değil ama şık bir aksesuar olarak kullanacağınız altını, 18 ayar tercih etmeniz iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca daha sert bir yapıya da sahip olduğundan değerli taşlar ile süslenen ziynet eşyalarında kullanılmaktadır. Özellikle takılarda farklı renklerde altınlar oldukça popülerdir, ve altının renginin değişmesi içerisine karıştırılan diğer metal ile alakalı bir durumdur. Altının içerisinde konulan metalin türü ve miktarı rengi açısından oldukça önem taşımaktadır. Rengi değişen altınlar kadınlar için oldukça ilgi çekici hale gelmeye başlamış ve bu durum takı satışlarını arttırmıştır. 18 ayar altın alaşımları için renk seçenekleri % 25 gümüş yeşil altın, % 12,5 gümüş ve % 12,5 bakır sarı altın, % 0,6 gümüş ve % 19 bakır pembe altın, % 25 bakır kırmızı altın şeklinde oluşturulur. Eklenen bu diğer metaller sayesinde altının dayanıklılığı, sertliği artar ve takı yapımı için daha uygun bir materyal oluşturur. İşlemesi ve şekil vermesi kolaylaşır, daha şık modeller elde edilebilir. Hem de içerisinde ki altın oranı azaldıkça fiyatı daha da düşmektedir. Ancak yatırım için altından takılar alınması tavsiye edilmemektedir çünkü takıyı alırken sizlerden alınan işçilik ücreti satmaya kalktığınız zaman göz önüne alınmamaktadır. Altındaki renklerin nasıl elde edildiğine bakacak olursak eğer ;

Beyaz Altın:

Nikel ve platin ile alaşım yapılan saf altından ilk olarak kirli beyaz rengi elde edilmektedir. Arkasından radyum ile kaplanması ile birlikte beyaz altın rengine ulaşılmaktadır.

Sarı Altın:

Altının hiçbir metal ile karıştırılmasına gerek duyulmamaktadır, çünkü altın zaten doğada sarı renkte bulunan bir metaldir.

Yeşil Altın:

Elimizdeki saf altının gümüş altın ile karıştırılması sonucunda ise yeşil altını elde etmiş oluyoruz.

Kırmızı Altın:

Saf altını bu kez bakır ile karıştırırsak kırmızı altını elde etmiş oluyoruz.

Yine belirtmeliyiz ki bu renklerin tonun içerisine giren metal oranı belirlemektedir. Bu oranla renklerin tonlarını da elde edebiliyoruz. Ayrıca bu durum altının takı sektöründeki yerini de genişletmiştir.

Bunlar dışında altın sağlığını koruyarak da takı olabilmektedir. Çeşitli bilezik türleri oldukça değerli ve yatırım amaçlı da alınmaktadır. Aslında altının yatırım amaçlı gram altın, çeyrek altın, tam altın gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Şimdi birazda bu altın çeşitlerinden bahsedelim:

Gram Altın:

Günümüzde gram altın yatırım amacı ile tercih edilenlerin arasında neredeyse ilk sırayı almaktadır. Bununla birlikte hediyelik olarak da gram altın alımı giderek yaygınlaşmaktadır. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş tarafından piyasaya sunulan tescilli bir altın çeşididir. Bu altın en basit tabir ile külçe altın parçasıdır ve gramlar halinde satılır. 0.995 saflığında 24 ayar has altından ya da 0.916 saflığında 22 ayar has altından yapılabilir. Piyasada farklı gramajlarda gram altın bulmanız mümkündür. Bozdurmaya kalktığınız zaman da o zamanki altın fiyatı kaç gramsa tam değerlendirilmekte ve işlenmemiş olmasından dolayı kaybınız da olmamaktadır. Gram altınlar sertifika ile satılmaktadır ve bu sertifikada nereden üretildiği, ağırlığı ve gramajı gibi bilgiler yer almaktadır.

Çeyrek Altın, Yarım Altın ve Tam Altın:

İsimlerinde de belli olduğu gibi çeyrek, yarım ve tam altın bir bütünün parçalarıdır. İlk olarak tam altından bahsetmemiz gerekirse eğer, Tam altın 22 ayar ve 7.016 gram ağırlığındadır. ve altın çapı 30 mm’dır. T. C. Darphanesi tam altının basımını yapmaktadır. Tam altının ön yüzeyinde ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve hangi yıl basılmış ise basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ve resmin etrafında kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süsleri yer almaktadır.

Yarım altın ise, 22 ayar ve 3,508 gramdır ve altın çapı 22 mm’dır.  Cumhuriyet Altını gibi Yarım Altın da T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Yarım altının ön kısmında ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve basım tarihine yer verilmiştir. Diğer yüzeyinde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır. Yarım altının işçiliği de az olmasından dolayı yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

Son olarak çeyrek altın ise, Çeyrek altın 22 ayar ve 1,754 gram ağırlığındadır. Çeyrek altın çapı 18 mm’den oluşmaktadır.  Tam altın gibi Çeyrek Altın da T. C. Darphanesi tarafından
basılmaktadır. Ön ve arka yüzeyi ise tam ve yarım altın ile aynıdır.

Külçe Altın:

Külçe altınlar 1 gramdan başlayarak 10 kilograma kadar oluşturulabilmektedir ve tonlarca satışı yapılabilir. 24 ayar olarak eritilip dikdörtgen şeklindeki kaplara dökülen bu altın türünde işçilik aranmamaktadır ve bu nedenle oldukça karlı bir yatırım ürünüdür. Külçe altın sertifika ile satılması gerekir ve bu sertifikalarda kilosu, nerede üretildiği ve saflık derecesi yazmalı olmalıdır.

Altın genellikle kuyumculardan alınmaktadır aynı zamanda günümüzde bankalarda da gram bazlı altın hesabı açılmaktadır. Yatırım amaçlı altın alan kişiler bunu da değerlendirmektedirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN