14 Ayar Altın Fiyatları

FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Altın eskiden beri kullanılan tabiatta serbest olarak bulunabilen yumuşak, parlak ve işlenmeye meyilli sarı renkte olan değerli bir metaldir.Altına tabiatta rastlanan yerler genellikle alüvyonlu yataklarda kumla karışmış parçacıklar ve kuvars kayalar içerisinde var olan ince damarlar arasında rastlanmaktadır. Tarihte bilinenlere göre Mısır hükümdarları altınları eşit parçalı çubuklar halinde para olarak kullanmaktaydı. Fakat sonraki dönemlerde para basılmaya başlandığında altın artık ziynet eşyası olarak kalmış ve günümüze de öyle gelmiştir. Bunun yanın da ayrıca artık altın yatırım aracı olarak çok sık kullanılmaktadır. Kimi zaman günlerde kimi zaman da düğünlerde yatırım amaçlı altın götürülmektedir. Bu nedenle altın geçmişten günümüze değerini koruyarak gelmiştir.

Bu metalin herkes tarafından en çok bilinen kullanımı aksesuar, takı yapımı olsa da aslında hayatımızın her alanında altın kullanılır. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kullanım alanı olmasının sebebi altının hava, su hatta asit gibi birçok koşuldan etkilenmemesi ve bozulmamasıdır. Bununla beraber aksesuar ve takı piyasasında altının yeri büyüktür, fakat altın doğada bulunduğu haliyle işlenemez. Saf altın olarak adlandırdığımız 24 ayar altın çok yumuşaktır. Bu nedenle kolay kolay şekil verilemez, işlendiğinde kolaylıkla bozulabilir. Bütün bunlardan dolayı altının içine sertleşmesi ve dayanıklılık kazanması için başka metaller eklenerek alaşımlar oluşturur. Alaşımlar, saf altına göre çok daha serttir, takı üretiminde de en çok bu alaşımlar kullanılır.

Yatırım amaçlı altın alımında külçe ya da has altın kullanılırken, takı imalatında 22 ayar, 18 ayar ve 14 ayar altın kullanılır. 22 ayar altından imal edilen ürünler genellikle işçiliği az ürünlerdir. 18 ayar altın işlenebilir ve takı endüstrisinde sıkça kullanılır, ama bununla beraber 14 ayar altınında takı imalatında önemli bir yeri vardır. Sert yapısı nedeniyle üzerinde zor işlemeler kolaylıkla yapılabilir. Fakat yatırım için iyi bir araç değildir, çünkü diğer altınlara göre daha ucuza alıp daha ucuza satarsınız. Ayrıca alırken üzerindeki işçiliğe ödediğiniz fark siz satarken göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu nedenle uzun süreli aksesuar olarak kullanıma uygundur, yatırım yapmak isterseniz zarara uğrarsınız. 14 ayar altının içinde 24′ te 14 altın bulunmaktadır. Kalan kısmı ise alaşım yapmak için içine karıştırılan metaller oluşturur. Eklenen metaller sayesinde altına farklı renkler kazandırılabilir ki bu durum günümüzde altının takı olarak günlük hayatta kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Beyaz altın, pembe altın gibi çeşitler 14 ayar altınlarda daha kolay elde edilebilir.

Altın parlak ve sarı yapısı ile uzun yıllardır bilinen ve insanların ilgisini çeken bir çeşit madendir. Sadece dış görüntüsünün güzelliği değil aynı zamanda hem kolay işlenmesi hem de dayanıklı bir yapısı olması nedeni ile de yüzyıllardır altın insanlar tarafından kullanılmaktadır . Diğer metaller ile tepkimeye girmemesi nedeniyle de oksitlenme, paslanma ve kararma gibi durumlar altında görülmemektedir. Fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi saf altın yumuşak ve kırılgan bir yapıya sahip olmasından dolayı takı yapımında tek başına kullanılamamaktadır. Saf altını takıda kullanabilmek için bazı metaller ile karışım yapılmaktadır ve bunun sonucunda ise altının renginde bazı değişimler görülmektedir. Bu renklerin farklı olması kullanılan metalin çeşidine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bu renklere ve içerisindeki metallere bakacak olursak eğer :

Sarı Altın: Doğada saf halde bulunana saf altının rengi sarı renktedir. Yani altının hiçbir metal ile karışmamış ilk halidir.

Yeşil Altın : Saf altın gümüş ile karıştırıldığında elde edilen altının rengi yeşil renktedir.

Beyaz Altın : Saf altının nikel ve platin ile karıştırılması sonucu ortaya çıkan renk ilk olarak bu adımda kirli beyaz bir tondadır. İkinci adımda ise radyum ile kaplanarak beyaz altın elde edilir.

Kırmızı Altın : Bakır ile karıştırılan saf altından kırmızı altın elde edilmektedir.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi altın çeşitli renklerde üretilmektedir ve daha çok renkli altın takı sektöründe kullanılmaktadır. Çünkü yatırım amaçlı altın almak istiyorsanız saf altını tercih etmenizde fayda vardır. Çünkü içerisine hiçbir başka metal girmeyen saf altın aynı zamanda daha az işlenmiş oluyor ve bu durum onun değerini korumasını sağlıyor. İşlenmiş altını pahalı alsanız bile satarken baya değer kaybettiğinden yatırım amaçlı alınması tavsiye edilmemektedir.

Zor zamanlarda kullanılabilecek bir yatırım olabilir ama kar etmek pek mümkün değildir. Özellikle ziynet eşyası olarak alınan altınlarda bu durum söz konusu değildir. Altın ne kadar saflığını korur ve az işleme tabi olursa değerini korumaktadır. Ancak çeşitli işlemlerden geçmiş ise rengi değişmiş tasarıma girmiş ise alınan ücret satılmak istediği zamana değerini koruyamamaktadır. Bu nedenle yatırım amaçlı altın almak istiyorsanız çeyrek, tam altın, bilezik gibi az işleme uğramış altın çeşidini seçerseniz sizler için daha iyi olacaktır.

Cumhuriyet Altını-Ata Altını:

Bu altın kulpsuz olup bozuk para şeklindedir ve cumhuriyet altını 22 ayardır. Bu altın 22 mm çapında ve 7,20 gr ağırlığındadır. Cumhuriyet altının has altın bazında ağırlığı ise 6,61 grama denk gelmektedir. Ülkemizde Cumhuriyet Altını ve Ata Lira farklı altın çeşitleri zannedilse de aslında bu iki altın aynıdır, sadece iki farklı isim ile adlandırılmıştır.

Ziynet Altın:

Aslında  diğer ve en çok kullanılan adı tam altındır. Çeyrek altının 4 tanesine tekabül etmektedir ve kulpludur.  Tam altın 22 ayar ve 7.016 gramdır ve tam altının çapı 30 mm’dır.

Yarım Altın:

Cumhuriyet Altını’ nın yarısıdır. Yarım altın 22 ayar ve 3,508 gramdır ve yarım altının çapı 22 mm’dır. Yarım altının işçiliği az olması nedeni ile en çok tercih edilen altındır. Bu yüzden yatırım amaçlı alınan altınlarda yarım altın tercih edilmektedir.

Çeyrek Altın:

Çeyrek altın 22 ayardır ve 18 mm çapında 1,75 gr ağırlığındadır. Has altın türünden ağırlığı ise 1,59 gr’ a tekabül etmektedir. Çeyrek altın kulplu olup daha çok hediye amaçlı alınmaktadır. Ancak yatırım amaçlı çeyrek altın alıyorsanız kulpsuz da alabilirsiniz.

Külçe Altın:

Külçe altının ağırlığı içerisindeki saf altının ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Altının dikdörtgen şeklindeki kaplara dökülmesi ve sonra soğutulması ile birlikte dikdörtgen şeklini almıştır. Özellikle bankalar ve uluslararası altın ticaretinde kullanılan dökümlere külçe altın denilmektedir. Külçe altın ülkemizde yatırım amacı ile kullanılan en yaygın halidir. Külçe altınlar 1 gramdan başlayarak 10 kilograma kadar çıkabilmektedir ve tonlarca satışı yapılabilmektedir. 24 ayar olarak eritilip kaplara dökülen bu altın türünde işçilik aranmamaktadır ve bu yüzden alım ve satımda hiçbir kayba neden olmadan yatırım yapılabilir. Külçe altının sertifika ile satılma zorunluluğu vardır ve bu sertifikalarda kilosu, nerede üretildiği ve saflık derecesi yazmalıdır. Külçe altının ağırlık ve saflığı dünya genelinde aynıdır ve bu nedenle fiyatları da dünya piyasasına göre belirlenmektedir.

Gram Altın:

1 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gram’ dan oluşur ve 995 yada 999.9 saflıkta, standart ağırlıkta ve standart saflıktaki küçük saf, işlenmemiş altın külçeleridir.  Gram altın çeşitlerinde de işçilik olmadığı için altının gram fiyatının dışında işçilik ücreti talep edilmez. Böyle olması nedeni ile de yatırım amaçlı en sık tercih edilen altın çeşidi arasında yer almaktadır. Külçe altın gibi gram altında sertifika ile satılmaktadır ve sarraf ve kuyumcular satışını yapabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN